10 dôvodov, pre ktoré som vymenila písanie nákupných zoznamov na papier za mobilnú aplikáciu

Nákupný zoznam

Nakupovanie s nákupným zoznamom šetrí čas aj peniaze; v tom sa zhodneme asi všetci. A dokonca, vďaka zoznamu sa dá skvele predísť plytvaniu s potravinami.

V mojom prípade, ak si nákup naplánujem, je vysoká šanca, že sa vyhnem nepremyslému vkladaniu vecí do nákupného košíka. Nakúpim len to, čo mám v zozname, inými slovami, len to, čo potrebujem. Ľahšie sa mi tiež odoláva lákavým akciovým ponukám a nenakúpim niečo, čo už doma mám alebo nenakúpim niečoho priveľa. Vyhadzovanie potravín z chladničky – či už pokazených alebo s uplynutým dátumom spotreby – je totiž čosi, čomu sa vyhýbam ako čert krížu.

Poznám veľa ľudí, ktorí si nakupovanie bez nákupného zoznamu vôbec nevedia predstaviť. A ja tiež nie. Preto som až donedávna v kuchynskej zásuvke poctivo ukrývala notes, do ktorého som si zapisovala všetko, čo by som pri najbližšej návšteve obchodu nemala zabudnúť kúpiť. V obchode sa vďaka zoznamu príliš nezdržujem, nakupujem oveľa rýchlejšie a bez stresov, či som nezabudla kúpiť čosi dôležité. A bonusom sú tiež ušetrené nervy, lebo moje deti neznášajú pomalé nakupovanie; keď prekročím určitý časový limit, dajú mi to poriadne najavo.

Skrátka, písanie nákupného zoznamu už k môjmu životu patrí rovnako neoddeliteľne, ako každodenné umývanie zubov. Avšak, ešte pred niekoľkými mesiacmi by som sa veľmi čudovala, ak by mi ktosi povedal, že plánovanie nákupov sa dá posunúť na ešte vyššiu úroveň než je klasická, papierová forma. Ale priatelia, možné je všetko.

Nainštalovaním mobilnej aplikácie na vytváranie nákupných zoznamov pre mňa v plánovaní nákupov nastala nová éra. A nad krokom späť – k písaniu nákupného zoznamu na papier – už neuvažujem.

Keďže mobilný telefón mám takmer stále pri sebe, vymeniť papierové prostredie za virtuálne má veľké množstvo výhod:

1/ nákupný zoznam v telefóne je možné písať kdekoľvek a kedykoľvek

Dopĺňanie položiek do zoznamu v telefóne nepozná časové ani priestorové obmedzenie – keď si spomeniem, že potrebujem kúpiť nejakú potravinu, do zoznamu ju doplním počas prechádzky s deťmi, keď čakám v čakárni u lekára či pred spaním v posteli. Keďže predtým som zoznam mohla dopĺňať iba v kuchyni, kde mal svoje stabilné miesto, často krát moje nákupné myšlienkové pochody odohrávajúce sa na ihrisku alebo v kúpeľni upadli do zabudnutia skôr, než som do kuchyne vôbec stihla vkročiť.

2/ je ťažké ho stratiť

Svoj papierový nákupný zoznam som stratila mnohokrát – niekoľkokrát záhadne zmizol ešte doma a občas sa stratil aj počas nakupovania.Telefón som však ešte nikdy netratila tak, že by som ho už viac nenašla. Nuž a, spomínať si na jednotlivé položky zo zoznamu, najmä ak ste ho spisovali niekoľko dní, to je veru riadna otrava. Rovnako, ako počas nákupu neexistuje väščie zúfalstvo než to, keď zistíte, že nákupný zoznam nemáte a po rýchlom obehnutí miest kde ste už nakupovali, ho nenájdete v regáli s mliečnymi výrobkami, v mraziacom boxe ani pod pultom s pečivom.

3/ šanca zabudnúť ho doma je nízka

Pri odchode z domu vždy kontrolujem, či mám v kabelke tri základné veci – peňaženku, kľúče a telefón. Áno, je síce pravda, že pri odchode do obchodu som väčšinou kontrolovala aj to, či mám so sebou lístok s nákupným zoznamom. Občas ma však premkol taký silný pocit istoty, že ho mám v peňaženke, že som sa už do nej viac nepozerala. Ale predstavte si – zoznam ostal ležať doma na stole. Odmenou za falošne silný pocit istoty mi potom v obchode bolo poriadne bolestivé spomínanie na to, čo vlastne v tom prekliatom nákupnom zozname bolo napísané.

4/ prepisovanie zoznamu v telefóne nevytvára chaos

Občas sa mi stalo, že nejakú položku v zozname som náhodne a neplánovane kúpila skôr ako pred plánovaným väčším nákupom. Alebo som sa rozhodla nevariť nejaké jedlo, ktoré som pôvodne plánovala robiť a tak som zistila, že určité potraviny zo zoznamu nebudem potrebovať. Alebo som sa vrátila z obchodu bez niektorých potravín, lebo ich nemali. Každá takáto zmena si vyžadovala škrtanie v zozname, čo ho robilo neprehľadnejším a ťažšie čitateľným alebo jeho písanie na novo.

5/ písanie zoznamu do telefónu je ekologickejšie

Produkovanie odpadu – a to akéhokoľvek, vnímam ako nekonečný priestor na zlepšovanie. Či už ide o plastové tašky, odhodenú žuvačku či cigaretu na zemi, alebo, aj takú zdanlivo nepodstatnú vec, akou je papier použitý na spísanie nákupného zoznamu. Tieto malé popísané papiere vždy a úplne logicky končia v koši. V telefóne však zoznam vymažete bez akýchkoľvek zbytočných skôd na životnom prostredí. Lebo zachraňovať planétu sa dá aj v bežnom živote a nemusia to byť žiadne veľké činy. Stačia aj drobnosti – ak ich bude veľa, uvidíte rozdiel minimálne vo svojom živote.

6/ je finančne aj priestorovo úspornejšie

Keďže si píšem zoznam do telefónu, nemíňam zbytočne peniaze za papier, ktorý nakoniec vyhodím – v mojom prípade to zvykol byť ten najlacnejší zápisník. Od istého momentu je však jediným papierom, nad kúpou ktorého nepremýšľam, len ten toaletný. Takže, načo kupovať papier na písanie nákupných zoznamov, keď to ide aj inak? A ďalšia vec, za ktorú som svojej aplikácii na vytváranie nákupných zoznamov vďačná, je, že nezaberá miesto v zásuvke, na chladničke ani nikde inde.

7/ nevytvára neporiadok v zásuvkách, peňaženkách ani nákupných taškách

Nákupný zoznam je jedna z vecí, ktorá ak nie je pekne a premyslene vyriešená, znamená vizuálny smog v byte. Ak je na očiach, ruší. Ale je výhrou to, ak ho schováme? Skrytím zoznamu do zásuvky či stolného kalendára, je väčšia šanca, že sa stratí a bude treba ho hľadať. Výmena papierového zoznamu za virtuálny však znamená poriadok aj po nákupe. Už nemusíte z nákupnej tašky či peňaženky vytriasať pokrčené papieriky a unúvať sa s nimi do koša.

8/ je často krát estetickejšie

Veľmi sa mi páčia nákupné zoznamy, ktoré sa dajú písať kriedou na čierno namaľovanú stenu. U nás doma by to však takáto dizajnérska vychytávka rozhodne nevyzerala ako na fotke v časopise o bývaní. Myslím, že aj v iných domácnostiach býva realita väčšinou takáto – papiere prichytené magnetom na dvierkach od chladničky, papiere prišpendlené na nástenke, papiere na linke, papiere v kalendári, na mikrovlnke, pred oknom a podobne. Ak nie je napísaný nákupný zoznam dielom hodným skrášlenia obydlia, je lepšie ho niekam schovať. Napríklad do telefónu.

9/ šetrí čas aj nervy

Už asi tisíckrát sa mi stalo, že som chcela na zoznam doplniť nejakú chýbajúcu položku a hoci som našla papierik s vecami, ktoré som chcela nakúpiť, za živý svet som nemohla nájsť pero. Alebo pero, čo píše. Alebo som strácala čas a nervy s hľadaním zoznamu. Doma, v obchode, v peňaženke, v nákupnej taške. Samozrejme, máte pravdu, aj telefón sa dá stratiť. Avšak, ak nemáte nastavené tiché zvonenie, môžete ho prezvoniť a hneď viete kde je. Naopak, papierový nákupný zoznam sa mi nepodarilo prezvoniť ešte nikdy. Škoda nervov.

10 / dá sa zdieľať s kým len chcete

Myslíte si, že nemať zoznam nalepený na chladničke znamená, že ho ostatní členovia domácnosti nemôžu vidieť? Nemusíte sa obávať. Takmer všetky aplikácie na tvorbu nákupných zoznamov umožňujú ich zdieľanie a nahliadanie všetkým, ktorým to prostredníctvom aplikácie povolíte. A ak aplikáciu nemajú nainštalovanú vo svojom telefóne, môžete im nákupný zoznam poslať e-mailom, SMS-kou alebo inými spôsobmi – napríklad cez Messenger, WhatsApp alebo iné aplikácie umožňujúce komunikáciu medzi dvoma telefónmi.

A čo vy? Používate nejakú mobilnú aplikáciu na vytváranie nákupných zoznamov? Aké máte s nimi skúsenosti? Vymenili by ste ich za ich papierových predchodcov?

A ak ju ešte nemáte, ako sa vám pozdáva nápad vymeniť papierový nákupný zoznam za ten telefónny?

 

You may also like

4 komentáre

  1. no, my zatiaľ ako nákupný zoznam používame zásadne whatsapp a posielame si ho s manželom, haha… ale je fakt, že sa mi v poslednej dobe stáva, že keď sa vrútim do obchodu (hlavne cestou domov z jednania…), za svet si neviem spomenúť, po čo som tam prišla. akože “huráá, som tu, dávam všetko s prehľadom, multitasking jak vyšitý!!!” a zrazu pri pohľade na regále nič, proste nič… minule som sa manželovi nedovolala a odišla som so sieťovkou pomarančov a fľašou bieleho…

  2. Dobry den,
    a mate konkretny tip a aplikaciu? Najlepsie taku, kde su vidiet aj akcie v obchodoch, nech rovno zrusime aj letaky do schranky.
    Dakujem

    1. Mirka, ja osobne používam Out of Milk, čo nie je slovenská aplikácia. Tie tuzemské, s ktorými som prišla do kontaktu, boli dosť “user-unfriendly”, zle sa mi s nimi pracovalo a prepojenie s letákmi bolo nulové. Keďže ja sa ale letákmi veľmi neriadim, v Out of Milk mi táto možnosť veľmi nechýba a tak ju používam aj naďalej.
      Ale inak, poriadna slovenská appka s viditeľnými akciami, to by bola výborná cesta, ako sa zbaviť letákov 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.