Ako prestať s vyhadzovaním jedla – časť II.

Uprataná chladnička

Keď som kedysi analyzovala dôvody, prečo v našej domácnosti občas nejaká potravina skončila v koši, prišla som na zaujímavú vec. A síce,  že dosť podstatnú časť z nich tvorili tie, ktoré boli uskladnené v chladničke. Áno, na mieste, ktoré je určené presne na opačný účel – teda na to, aby potraviny vydržali dlhšie. Žiadna potravina však nemá neobmedzenú trvanlivosť a tak sa môže ľahko stať, že k znehodnouteniu potravín príde práve na mieste, kde by k nemu paradoxne vôbec nemalo prísť.

Aj napriek tomu, že som sa začala venovať hľadaniu využitia zvyškov potravín a v mojom koši sa nedojedené zvyšky začali objavovať čoraz menej, stále som mala problém s potravinami, ktoré si z chladničky nenašli cestu na tanier, ale rovno do smetí.

O potravinách ktoré z chladničky leteli rovno do koša

Pustila som sa teda do ďalšej analýzy a začala som si zapisovať, aké potraviny z chladničky končia v našom koši najčastejšie. A prišla som na tieto tipy potravín:

  • Potraviny s prejdeným dátumom spotreby – najčastejšie to boli mliečne výrobky – jogurty, smotana, tvaroh, syry…
  • Načaté balenia mliečnych výrobkov, údenín, ktoré sa stratili kdesi medzi ostatnými potravinami
  • Nahnitá alebo príliš stará zelenina, ktorú som nestihla včas spotrebovať
  • Zvyšky ovocia, ktoré sme načali a nedojedli  (polovičky citrónov, jabĺčko a banán, z ktorého deti zjedli iba polovicu…)
  • Zvyšky vareného jedla – napriek tomu, že viem, ako väčšinu z nich upotrebiť, občas sa stalo, že som si na ne spomenula až príliš neskoro. Že treba zjesť napríklad ryžu, ktorú sme mali pred pár dňami na večeru  alebo kúsok mäsa od nedeľného obeda. Alebo som o zvyšku aj vedela, ale z rôznych dôvodov sa mi ho nepodarilo zaradiť do jedálneho lístka. Alebo som si ho v preplenenj chladničke vôbec nevšimla.

Čo teda s tým?

Zbaviť sa chladničkových hriechov v podobe vyhodeného jedla nie je ľahké. Odniekiaľ však treba začať. Ja som zistila, že hlavným dôvodom, prečo som veľa krát vyhodila jedlo priamo z chladničky bol ten, že som v nej nemala poriadok a systém. A často krát, najmä po veľkých nákupoch, som ju mala preplnenú. Preto som mnoho krát prehliadla napríklad jogurt, ktorému práve nadišiel dátum spotreby, alebo porciu od obeda, ktorú nezjedlo jedno z mojich detí.

officially graduated

Uprataná = nepreplnená chladnička

Poriadok sa dá udržiavať iba tam, kde nie je príliš veľa vecí.

Je totiž komplikované robiť kontrolu stavu chladničky, ak je v nej toľko potravín, že ich všetky poriadne nevidíte. Je takisto nemožné vedieť, čo všetko máte v chladničke a čo potrebujete minúť, ak nevidíte okamžite všetok jej obsah.

Uprataná = prehľad v každej poličke a zásuvke

Ťažko udržať poriadok v chladničke, z ktorej musíte vybrať dva hrnce a tri fľašky zaváranín, aby ste sa dostali k fľaške horčice, ktorá sa omylom ocitla v zadnej časti poličky.

Ťažko sa vyznať v obsahu zeleninovej zásuvky, ak je zelenina zabalená v nepriehľadných plastových taškách. Vidieť petržlen, ak je zahádzaný sáčkom mrkvy. Alebo kúsok póru, ktorý prikrýva veľká hlava karfiolu.

Uprataná = všetko na svojom mieste

Poznám jednu chladničkovú prácu, ktorá je ako za trest. A to robiť kontrolu dátumov spotreby na mliečnych výrobkoch, ak nie sú všetky pekne na jednom mieste. Ak sú 2 jogurty v poličke medzi hrncami, ďalšie jogurty v zásuvke na mliečne výrobky, otvorené balenia syrov sa miešajú s tými neotvorenými, a smotana a tvaroh sú zas “upratané” tam, kde je práve miesto, je rýchla kontrola dátumov spotreby takmer nemožná.

Čo teda s chaosom v chladničke?

Ja som naň šla radikálne.

Nahnevala som sa a chladničku som upratala.

To, čo bolo nekonzumovateľné, som vyhodila a rozhodla sa, že to je to posledné jedlo, ktoré u nás skončilo v koši.

Konzumovateľné zvyšky jedla sme dojedli na večeru a nasledujúci deň.

A ďalšie dni som varila len z toho, čo som mala v chladničke. Takto som spotrebovala takmer všetku zeleninu a takmer všetky mliečne výrobky.

Do obchodu som šla len v prípade, že mi chýbala nejaká ingrediencia, ktorú som potrebovala k uvareniu jedla z potravín, ktoré ponúkala moja chladnička. Alebo ak som potrebovala pečivo, jogurty a ovocie – samozrejme iba v nevyhnutnom množstve. Nič iné som nekúpila.

A výsledok?

Po niekoľkých dňoch sa naša chladnička krásne vyprázdnila. Zrazu som v nej mala dostatok miesta na hrnce s vareným jedlom a v ostatných potravinách som mala prehľad.

Až vtedy som spravila prvý väčší nákup. Úžasné bolo, že prvý krát po dlhej dobe som mala k dispozícii na vyloženie nákupu v chladničke dve voľné poličky!

A ani po vyložení nákupu nebol v našej chladničke chaos. Práve naopak, všetko malo svoje miesto, a všetko bolo viditeľné a pohodlne skontrolovateľné.

A takto v tom pokračujem aj naďalej.

Ak vidím, že v poličkách už nemám viac miesta na hrnce s jedlom, ďalšie už nevarím a prednostne dojedáme to, čo máme navarené.

Keď dojeme zvyšky vareného jedla, ďalšie varím z toho, čo mám v chladničke. A opäť sa snažím dopracovať do stavu, kedy je chladnička poloprázdna.

Kým v nej nie je dostatok miesta, veľké nákupy nerobím. Robím len tzv. „udržiavacie nákupy“, pozostávajúce z pečiva a mliečnych výrobkov v nevyhnutnom množstve, resp. zeleniny a ovocia, ktoré skutočne potrebujem.

Varené jedlo skladujem tak, aby bolo dobre viditeľné. V sklených dózach, ktoré mi ponúknu okamžitý prehľad – na rozdiel od nepriehľadných stien hrncov.

Potraviny združujem podľa druhu. Všetky mliečne výroky v jednej polici. Zeleninu iba v zeleninovej priehradke. Otvorené fľaštičky s horčicou, olivami a podobne zas vo dvierkach. A tak ďalej.

A pri vybaľovaní nákupu vždy kontrolujem dátumy spotreby na potravinách v chladničke aj tých prinesených z obchodu. Tie, ktoré treba spotreovať skôr, umiestňujem dopredu, kým tie s dlhšou trvanlivosťou dozadu. Takto sa vyhnem kazeniu mliečnych výrobkov či údenín z dôvodu, že by som prehliadla dátum ich spotreby.

A funguje to.

(…ale keďže vždy je čo zlepšovať, s chladničkovou témou rozhodne týmto článkom nekončíme 🙂 )

You may also like

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.