Zábavka pre všetkých, ktorí chcú dopriať pekný koniec pootváraným džemom v chladničke

Džemové košíčky

S džemami je to tak. (Aspoň u nás doma). Vždy, keď vidím neotvorenú fľaštičku voňavého domáceho džemu, bola by som ochotná odprisahať, že po otvorení nevydrží nájazdy mlsných jazýčkov dlhšie ako dva dni.

Niekedy je to naozaj tak, najmä pri tých menších pohárikoch. Ale občas džem postihne osud „džemu – čakateľa“. A že na čo čaká? No predsa na tie mlsné jazýčky, ktoré si na ňom po otvorení výdatne pochutili, ale akosi ho zabudli dojesť. A tak na ne chudák čaká v chladničke, ale veľa krát sa stane, že miesto mlsných jazýčkov sa dočká plesne.

Nedávno som si uvedomila, že zopár džemov – čakateľov sa chúli aj vzadu v pravom rohu na najvyššej poličke mojej chladničky. Kto vie, prečo sa im vždy ujde take málo atraktívne miesto?

Aby sa však dočkali šťastného konca, pozvala som ich na malú džemovačku.  A dopadlo to báječne.  Posadila som ich do košíčkov z krehkého cesta a poslala ich do rúry.  A viete ako sa im to páčilo? Pleseň ich nestihla zožrať, za to my áno a to ihneď (pardon za výraz, ale je to pravda). 

Mali by ste na chuť aj vy na malú kuchynskú džemovačku?

Tak si poďme si zadžemovať spolu. Ja najradšej džemujem na etapy, to ma baví najviac. Večer si pripravím cesto a na druhý deň košíčky upečiem. Večerné hnetenie cesta pri dobrom filme ani nezaregistrujem, ruka maká a hlava rozmýšľa nad tým, kedy už konečne dolapia toho páchateľa.  Cesto si potom v noci pospinká v chladničke a na druhý deň pečenie ide jedna radosť. Vďaka tomu, že cesto je pripravené a džem stačí len nabrať lyžicou z pohára, za chvíľu máte hotovo.

A aby som vás navnadila aj chuťovo, prezradím vám, čo je skvelé na tomto recepte. Do cesta na košíčky nejde žiadny cukor. O výslednú sladkosť dezertu sa postará džemová čapička, ktorá pri pobyte v rúre trošku skaramelizuje a v košíčku sa krásne rozloží.

Na ceste milujem aj jeho kyselkavý podtón, ktorý mu dodáva vínny ocot. Jemná ale naozaj len jemná kyselkavosť cesta je skvelou protiváhou sladkému džemu. Neviem ako vám, ale mojim chuťovým bunkám  sa toto spojenie zdá byť navýsosť harmonické.

No ale čo by to bola za džemovačka bez trochy improvizácie? Pohrať sa môžete minimálne s rôznymi druhmi džemu. V ceste zas môžete vymeniť vínny ocot za citrónovú kôru a šťavu. A podobne. Tak čo, ideme na to?


DŽEMOVÉ KOŠÍČKY

Džemové košíčky

Čas prípravy: príprava cesta cca 20 minút, min. 30 minút chladenie, príprava košíčkov cca 15 minút, pečenie cca 20 minút

Množstvo: 24-30 košíčkov (ja cesto zvyknem rozdeliť na dva diely a džemujem vždy len s jednou časťou, nás je málo a držíme štíhlu líniu 😀 )

Potreby: forma na pečenie muffinov, 7 dcl zaváraninový pohár alebo kruh s priemerom 7 – 7,5 cm

 

Suroviny:

NA CESTO:

300 g hladkej múky

150 g masla

1 vajce

štipka soli

2 čajové lyžičky vínneho octa (môžete nahradiť rovnakým množstvom citrónovej šťavy a kôry z jedného citróna)

2-3 polievkové lyžice ľadovo studenej vody

 

NA NÁPLŇ:

akýkoľvek džem (jahodový, marhuľový, ríbezľový, malinového, šípkový…) – do jedného košíčka vojde 1 kopcovitá čajová lyžička džemu

 

Postup:

1.       Najskôr si pripravte cesto. Múku preosejte do veľkej misy a zamiešajte do nej soľ. Pridajte na kocky pokrájané maslo a vypracujte drobenku.

2.       Ručnou metličkou rozšľahajte vajce, pridajte doňho vínny ocot a vodu a opäť prešľahajte, aby sa suroviny spojili.

3.       V drobenke spravte priehlbinu, vylejte do nej vaječnú zmes a rukou uhneťte cesto. Na začiatku bude lepkavé, ale postupne sa všetky suroviny spoja a vznikle hladké cesto s konzistenciou plastelíny. Ak sa vám cesto zdá byť príliš tuhé a ťažšie spracovateľné, môžete pridať ešte lyžicu vody. Tá vytvorí na povrchu cesta mazľavý film, ale postupným hnetením sa dopracujete k ideálnej tuhosti a konzistencii cesta.

4.       Hotové cesto rozdeľte na dva rovnaké diely, zabaľte ich do potravinárskej fólie a vložte do chladničky na minimálne 30 minút. Ak sa nechystáte piecť ihneď, cesto v chladničke vydrží aj vydrží aj dlhšie; ja sa ho snažím v tom prípade spotrebovať do troch dní. V mrazničke však zvládne aj trojmesačný pobyt.

5.       Odpočinuté cesto vyberte z chladničky, nechajte pri izbovej teplote trochu povoliť . Ak vám stačí 12 kúskov košíčkov, použite len jeden diel cesta a druhý odložte na inokedy. Rúru dajte predohriať na 200 stupňov.

6.       Na doske  vyvaľkajte z cesta plát hrubý približne 3 mm. Zaváraninový pohár otočte hore dnom a do cesta vytlačte toľko kruhov, koľko sa vám na plát zmestí. Kruhy opatrne podoberte nožom a preneste ich do formy na muffiny. Teflonovú formu netreba vymazávať, cesto sa k nej neprilepí. Ak však chcete vsadiť na istotu, vobec nič nepokazíte, ak ju jemne vymažete maslom a vysypete múkou.

7.       Do košíčkov porozdeľujte džem. Košíčky nenápĺňajte nikdy do plna, inak hrozí, že džem pri pečení vybuble von.  Nepríjemné to môže byť najmä vtedy, ak vaše košíčky vypĺňajú celú priehlbinu vo forme, pretože by mohol vytiecť von. Pri použití klasickej veľkosti formy na muffiny a klasického sedem decového pohára sa však džem von z formy nedostane, len vám pripraví trochu viac práce pri umývaní.  S tvarom a vzhľadom džemových kôpok si teda vôbec  nerobte starosti,  ak je džemu v košíčku tak akurát, džem sa v počas pobytu v rúre roztečie a košíček rovnomerne vyplní. Formu vložte do rúry a pečte pri 200 stupňoch cca 20 minút. Upečené košíčky spoznáte podľa zlatistého okraja. Ak je ich okraj bledý, nechajte ich ešte približne ďalších 3 – 5 minút v rúre.

8.       Formu vložte do rúry a pečte pri 200 stupňoch cca 20 minút. Upečené košíčky spoznáte podľa zlatistého okraja. Ak je ich okraj bledý, nechajte ich ešte približne ďalších 3 – 5 minút v rúre.

TIPY ŠETRIACE NERVY:

  • Hrubšie cesto sa mi veľmi neosvedčilo, košíčky z hrubšieho cesta už nie sú také pekné a zmestí sa do nich menej džemu. Radšej spravím viac tenších košíčkov ako menej hrubších, hoci je to prácnejšie.
  • Pri vyberaní košíčkov z formy dajte pozor, aby z nich džem nevytiekol. Niektoré džemy sa vplyvom tepla v rúre úplne roztečú a kým sú horúce, treba s košíčkami manipulovať veľmi opatrne. Po vychladnutí však džem stuhne.
  • Ak sa vám predsa len stalo, že džem v rúre z košíčkov vytiekol a vo forme vám ostali skaramelizované kúsky džemu, vychladnutú formu naplňte horúcou vodou, džem sa v nej po chvíli rozpustí a ušetríte si robotu pri jej čistení. A aj svoje nervy 🙂

Džemové košíčky

Džemové košíčky

Džemové košíčky

Džemové košíčky

Džemové košíčky

Džemové košíčky

Džemové košíčky


Tak čo, zadžemujete si aj vy? Či už v rytme džemových košíčkov alebo nejakého iného báječného receptu, ktorý to s džemom poriadne roztočí?

You may also like

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.