Nátierka zo zvyškov vareného kuracieho mäsa

 

Nátierka z vareného kuracieho mäsa s čiernymi olivami

Moji milí pasažieri, my letíííííme!!! A že kam? No predsa Do poslednej omrvinky!  A keďže tento let je historicky prvý, mohli by sme si trochu naliať. A to jednak pohárik šampanského – lebo prvý štart si zaslúži slávnostnú atmosféru. A potom aj čistého vína – lebo varené kuracie mäso z vývaru vie občas pekne zamotať hlavu. Najmä ak sa nenájde nikto, kto by ho s potešením zjedol.

Neviem ako u vás, ale u nás sa žiadny milovník vareného kuracieho mäsa nenachádza (hoci vývary milujeme nadovšetko). Ja som mala z nedojedeného mäsa z vývaru hlavu už takú zamotanú, že som si jedného dňa povedala: „A dosť! Buď sa premôžem a to mäso zjem na silu, alebo vymyslím, čo s ním.“ Lebo smutný koniec v odpadkovom koši som mu fakt nechcela dopriať.

Tá druhá možnosť sa mi pozdávala viac a tak som začala s mäsom trochu experimentovať. A viete čo sa stalo? Zistila som, že varené mäso je skvelý materiál – dá sa s ním vymyslieť toľko vecí, že som začala vývary variť každý týždeň. Vývar mi poskytol toľko materiálu na hranie, že to by ste neverili. Lebo hrať sa dá s vývarom samotným, aj s mäsom. 

Prvý výtvor zo zvyškov vareného kuracieho mäsa, ktorý v mojej kuchyni uzrel svetlo sveta, bola nátierka. Odkedy som ju objavila, môj život v kuchyni nabral iný smer.

Po prvé, dýcha sa mi v nej ľahšie, lebo vďaka nej som prišla na niekoľko vecí:

1/ varené mäso sa dá spracovať atraktívne – nie len ako vložka do kuracieho vývaru.

2/ varené mäso sa dá spracovať rýchlo – nátierka nepotrebuje žiadnu zdĺhavú prípravu

3/ varené mäso sa dá spracovať elegantnechutne – vďaka kuracej nátierke ma už zvyšky vareného mäsa nedesia

4/ varené mäso vám zachráni kožu, keď netušíte, čo zas spraviť na tú večeru – stačí vám len pečivo a troška času

5/ varené mäso sa dá v nátierkach spracovať na tisíc spôsobov – ale možno aj viac 🙂

A po druhé, nátierka z vareného kuracieho mäsa  mi dodala vieru v to, že aj tie menej zaujímavé zvyšky z kuchyne sa dajú spracovať tak, že tí, pre ktorých varíte, nebudú mať pocit, že im servírujete niečo len pre to, aby ste vyprázdnili chladničku a nemuseli čosi vyhodiť do koša. A krásne je, že to, čo som teraz napísala o nátierke, platí aj o mnohých iných zvyškoch potravín.

Kuracia nátierka je pre mňa skrátka symbol zmeny, a preto si právom zaslúži byť prvým receptom na blogu.

Ten dnešný – na nátierku – je len zlomkom z množstva chuťových kombinácií, ktoré sa dajú z vareného mäsa vyčarovať.  Vďaka jemnej a málo výraznej chuti dvoch základných ingrediencií – kuracieho mäsa a masla, sa dajú s nátierkou robiť doslova divy. Stačí zopár ingrediencií, a nátierka môže mať vždy úplne inú chuť.

Vďaka bylinkám, koreninám, aromatickým a pikantným druhom zeleniny,  rôznym druhom horčíc, octov a podobne, sa môžete dopracovať k tisícom vlastných chuťových variácií.

A ešte jednu vec mám na tejto nátierke rada. Že na druhý deń chutí ešte lepšie ako v deň, keď ste ju pripravili. Po aspoň dvanásťhodinovom odležaní v chladničke sa chute jednotlivých ingrediencií  tak krásne poprepájajú, že napríklad ja z toho chytám nádherné zimomriavky. A ak mám čas, nátierku si radšej pripravím deň vopred, aby som ju nasledujúci deň vybrala s chladničky s pocitom ženy, ktorá zvláda fakt všetko – aj večeru pripraviť deň dopredu 😀 .

A ako to funguje v praxi? Napríklad takto, milí moji:


NÁTIERKA Z KURACIEHO MÄSA S ČIERNYMI OLIVAMI

Nátierka z vareného kuracieho mäsa s čiernymi olivami

V tomto recepte spotrebujete: zvyšky vareného kuracieho mäsa (alebo z iných druhov hydiny)

Množstvo: pre cca 4 osoby

Čas prípravy: cca 15 – 30 minút na zmäknutie masla (podľa teploty masla a teploty v miestnosti) + 10 minút príprava nátierky

Suroviny:

200 g                      vareného kuracieho mäsa (množstvo zodpovedá cca 2 kuracím krídlam a 1 trupu)

100 g                      masla

2 ČL                        dijonskej horčice

2-3                          strúčiky cesnaku, prelisované

200 g                      čiernych olív

1 ČL                        mletý klinček

soľ

čierne korenie

na dozdobenie: čerstvé tymiánové lístky

Postup:

1.       Maslo nakrájajte na kocky a nechajte ho pri izbovej teplote povoliť.

2.       Medzitým z kuracieho mäsa odstráňte kože a oberte ho z kostí. Nakrájajte ho na malé kúsky a tyčovým mixérom ho spolu s maslom zmixujte do hladka.

3.       Zopár olív si odložte bokom na dozdobenie chleba pri podávaní. Ostatné olivy nasekajte veľkým kuchyským nožom na menšie kúsky a spolu s prelisovaným cesnakom, horčicou a mletým klinčekom ich pridajte k mäsu zmiešanému s maslom. Osoľte, okoreňte a ešte raz krátko premiešajte tyčovým mixérom. Ak máte radšej výraznejšie dochutenie, podľa vlastnej chute ešte pridajte horčicu, cesnak, soľ, či korenie.

4.       Podávajte s čerstvým pečivom alebo na hriankach, posypané lístkami čerstvého tymiánu a ozdobené čiernymi olivami.

 


 

Tak čo myslíte? Šlo by to s tým vareným kuracím mäsom aj takto v nátierke?

 

 

 

 

You may also like

6 komentárov

  1. Lucka, toto bol uzasny tip ako vyuzit nieco, co by u nas skoncilo inak v kosi. Dnes som natierku spravila, v jemne odlisnej verzii, podla toho, co sme prave mali doma a bola som prekvapena aka mnamka sa z niecoho takeho obyc da vycarovat. Dakujeeem

    1. Zuzi, jej, ako sa teším! A je super, že si si recept prispôsobila tomu, čo si mala doma – tak je to najlepšie – minieš čo máš doma a ešte aj objavíš čosi nové 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.