O prázdninách (1. týždeň Prečítaného leta)

zmrzlina zo Salka

Prázdniny. Čo sa vám vybaví, keď si spomeniete na tie svoje? Keď sa nad tým zamyslím, pre mňa boli prázdniny vytúženým časom, lebo som mohla čítať. Posledných desať rokov, ktoré boli v znamení prvých pracovných skúseností, budovania vlastného bývania, a neskôr dvoch tehotenstiev a starostllivosti o dvoch malých človiečikov, som knihy odsunula na vedľajšiu koľaj. Akosi na ne nebol čas. Okrem čítania kuchárskych kníh si spomínam iba na siedmich zhltnutých Dominikov Dánov, jednu Keleovú-Vasilkovú, štyri knihy o zdravom životnom štýle, dve knihy o Tour de France, a niekoľko skalpov s menami Martin Pollack, Bea Johnson, Kevin Leman a Adele Faber, pričom Weizsäcker a Bauman ostávajú stále rozčítaní. 

Tu by som svoje spomínanie ukončila, lebo o mňa momentálne až tak nejde. Ide najmä o to, že si veľmi želám, aby moje deti mali ku knihám pozitívny vzťah. Ak už raz nebudú hltať Verneovky, Foglarovky či Harryho Pottera, nech čítajú aspoň kuchárske knihy :D.

Ale žarty bokom. Tento týždeň bude patriť symbolu leta a prázdnin – zmrzline. Nie však kupovanej, ale domácej. Najkôr si ju vyrobíme a potom, keď ju dojeme, zahráme sa na zmrzlinkové počítanie. A potom si prečítame príbeh, v ktorom sa objaví aj už spomínaná ľadová dáma. Tešíte? My sme sa tešili veľmi 🙂

O zmrzline

Moje deti milujú vanilkovú zmrzlinu. Ovocné ich zatiaľ nechávajú chladnými aj v tých najhorúcejších dňoch,  ja však verím, že raz príde leto, kedy aj ich ohúria farebné ovocné, doma robené nanuky. Teda…nie že by ich neohúrili už teraz, ale zatiaľ len vizuálne. Po pár sústach totiž ovocná zmrzka vždy skončí v našich, rodičovských rukách a ústach.

Tak sme si teda vyskúšali spraviť domácu vanilkovú. Vlastne mi na smeč prihral aj obsah mojej špajze. Už niekoľko týždňov som v nej opatrovala Salko, ktoré som pôvodne plánovala použiť na už ani neviem aký dezert. No a…keď som nedávno pri revízii domácich zásob rozmýšľala, čo s ním, viete čo som objavila? Recept na vanilkovú zmrzlinu zo Salka – naservírovaný ako na tácke, priamo na etikete. Aj to je ďalší dôvod, prečo sa oplatí čítať etikety, haha! 🙂

Takže, aby som ulahodila svojim deťom a zároveň ostala verná omrvinkovskej myšlienke “spotrebovať, čo je doma”, s detvákmi sme si spravili zmrzku zo Salka.

Ingrediencií je len zopár, postup jednoduchý, aha:

Najskôr sme si otvorili plechovku Salka a vyliali ho do misy.

lejeme Salko

Salko sme prešľahali…

prevzdušňujeme Salko

…a pridali doňho vyškriabané zrniečka z jedného vanilkového lusku….

škriabeme vanilkový lusk

Medzitým sme vyšľahali šľahačku (dva kelímky, oba po 180 ml, môžete však pokojne použiť balenia po 250 ml, zmrzlina bude menej sladká)

šľaháme šľahačku

Potom sme všetko zmiešali a nechali zamraziť.

zmrzlina zo Salka

A nakoniec sme degustovali – dokonca sme mali doma aj kornúty, ktoré sme komplet vyjedli a v špajzi mám tak viac vzduchu, juch!

Kým som však stihla nachystať foťák, zmrzlina bola takmer fuč.

degustacia

A viete čo bolo pre mňa hlavným vrcholom tejto zmrznilovej akcie? Keď mi Kubko, lížúc zmrzlinu, povedal: “Ty si mama – zmrzlinárka!”

P.S. komplet recept nájdete na konci článku

 

O zmrzlinkovom počítaní

A zmrzka nám pomohla aj precvičiť počítanie do päť, mne oprášiť nožnice a lepidlo a povenovať sa výrobe hry pre drobizg. Z papiera som vystrihla päť kornútkov a 15 zmrzlinových kopčekov. Každý kornútok dostal číslo od 1 do 5, zo zadnej strany magnetku a magnetky som prilepila aj na každý kopček.

zmrzlinkové počítanie

Z počítania nakoniec detváky nemali takú zábavu, ako som predpokladala a na papierovej zmrzline si nakoniec pochutili morské príšerky. Ale nevadí, ja vám to detiská ešte spočítam a aj na to rátanie kopčeov príde! 😀

zmrzlinkové počítanie

O zmrzlinkovom čítaní

Deťúchy majú teraz také čarodejnícke a ježibabie obdobie. Milujú rozprávku Room od the broom a tak knižka o čarodejnici Winnie “6  príbehov” jednoznačne zabodovala. Je plná obrázkov o ktorých sa dá krásne porozprávať a kadečo si poukazovať. Text je jednoducho napísaný ale vďaka obrázkom vykresleným do úplných detailov ho ani netreba, obrázky čítajúceho vedú samé a tak sa dá dej vyrozprávať minimalisticky a rýchlo ale aj rozvinúť do úplných detailov – podľa potreby, nálady detí aj momentálnych časových možností.

Skrátka, výborná kniha pre menšie deti aaaaa dokonca! V príbehu “Winnie znova lieta” je krátka epizóda so zmrzlinárom, ktorá sa nám k tohtotýždňovému čítaniu náramne hodila.

čarodejnica Winnie

 


KOMPLETNÝ RECEPT A POSTUP:

 

Suroviny

1 plechovka Salka

2 balenia smotany na šľahanie – poriadne vychladené

  • pozn. k množstvu šľahačkovej smotany: 1/ my sme použili 2 kelímky po 180 ml, spolu teda 360 ml, zmrzlina je však dosť sladká 2/ recept na mrzlinu na etikete Salka ráta spolu so 400 ml šľahačky, také množtvo som však doma nemala 3/ ak vám nevyhovuje zmrzlina “sladká ako cicík”, pokojne použite dve balenia po 250 ml, čiže spolu 500 ml

dužina z jedného vanilkového lusku (ak nemáte, vynechajte, zmrzlinu môžete ochutiť aj čerstvými malinami, ktoré vmiešate do zmrzliny, alebo iným ovocím)

 

Postup

1. Salko vylejte do misy a prevzdušnite ho mixérom; aby sa doňho ľahšie vmiešala šľahačka.

2. Vyškriabte dužinu z vanilkového lusku a pridajte ho do Salka.

3. Vyšľahajte šľahačkovú smotanu a jemne ju vmiešajte do Salka.

4. Zmes vlejte do nádoby, a dajte ju zamraziť, aspoň na 6 hodín.

5. Servírujte do kornútkov, do pohára, na taniere, ku káve, koláču alebo len tak.

You may also like

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.