Neviete, čo s prezretým banánom? Spravte si muesli tyčinky.

Banánové muesli tyčinky

Hoci nie každú sladkosť je možné pripraviť v domácich podmienkach, v prípade muesli tyčiniek je to úplne opačný prípad. Nič jednoduchšie a rýchlejšie, ako výroba domácich cereálnych tyčiniek snáď neexistuje.

A navyše, ak sa u vás doma vyskytne osamotený prezretý banán, lepšiu chvíľu na ich prípravu si ani neviem predstaviť. Ovsené vločky, orechy a med máme totiž v zásobe stále, jediné čo treba, je desať minút voľného času. Zvyšok už odpracuje za vás rúra – a do pol hodiny máte tyčinky hotové. A ako bonus získate kontrolu nad zložením tyčiniek – či už nad druhom sladidla alebo tukov, pomerom surovín či druhmi prídavných látok.

Continue Reading

Prečo nevieme s jedlom hospodáriť tak ako naše babičky a prababičky ?

zamyslenie

Často rozmýšľam nad tým, prečo sa v súčasnosti plytvá potravinami oveľa viac ako kedysi. Ako je možné, že naše babičky a prababičky dokázali využiť v kuchyni každý kúsok jedla a spotrebovať všetko bezo zvyšku. Túto ich schopnosť obdivujeme všetci a myslím, že všetci by sme radi vedeli hospodáriť tak ako ony. Pretože aj napriek snahe nám to akosi nejde a množstvo potravín vyhodených do odpadkových košov sa podľa dostupných informácii vôbec nezmenšuje.

Prečo je to tak? Prečo sa nám nedarí zastaviť plytvanie potravinami? Napriek tomu, že máme k dospozícii chladničky a mrazničky, faktom je, že jedlo vyhadzujeme občas takmer všetci. Plesnivé pečivo, zhnité jablko, sčernetý banán, troška ryže od víkendu, nedojedený jogurt, syr s prejdeným dátumom trvanlivosti… Niekto to prizná otvorene, niekto o tom mlčí.

Ani ja som nebola v tomto smere výnimkou. Aj preto som sa rozhodla že s tým musím raz a navždy skoncovať a moju cestu k neplytvaniu mapuje tento blog.

Aký je rozdiel medzi nami a našimi babičkami, ich mamami a babkami, ktoré vedeli s jedlom hospodáriť múdro a bezo zvyšku? Čo robili ináč, že sa im darilo využiť všetko do posledného kúska? Moje babičky totiž jedlo nevyhadzujú. Zje sa u nich všetko, čo sa navarí a nakúpi. Môže za to určite aj to, že vyrastali v skromných podmienkach, v čase druhej svetovej vojny, kedy jedla bolo málo a mnohé rodiny prišli o svojich živiteľov.

So svojimi starými rodičmi som sa veľa rozprávala o tom, ako žili vtedy, keď boli deťmi. A potom porovnávala ich život a spôsob varenia a stravovania s tým dnešným. Moje myšlienkové pochody ma tak priviedli k niekoľkým dôvodom, prečo dnes k plytvaniu jedlom, hoci často krát nechcene, dochádza.  Za vyhadzovaním jedla vidím najmä zmeny, ktorými prechádza naša spoločnosť od druhej polovice minulého storočia až do dnes.

Continue Reading

Aj s malým gašparkom sa dá zahrať veľké divadlo – v hlavnej úlohe tento raz brokolicový hlúb

Polievka z brokolicovým hlúbom

V kuchyni sa snažím fungovať predovšetkým tak, aby mi žiadne zvyšky neostávali. Ale keďže výnimka potvrdzuje pravidlo, a v kuchyni obzvlášť, občas sa stane, že z brokolice mi ostane nazvyš jej hlúb.

Napríklad vtedy, keď chcem, aby zeleninová príloha na tanieri vyzerala pekne a efektne – vtedy pripravím len brokolicové ružičky a hlúb si odložím na iné predstavenie. Alebo, v čase brokolicovej nadúrody, pri príprave obeda či večere použijem ružičky a hlúby dostanú priestor v inom jedle. 

Občas však hlúb odkladám naschvál. Keď mám doma málo zeleniny, alebo potrebujem uvariť rýchlo a zdravo, ružičky použijem do hlavného chodu a hlúb zas nechám zažiariť v polievke. A ako na tú žiariacu polievku, dozviete sa v dnešnom recepte.

Continue Reading

Rozmýšľate nad tým, ako minúť kelímok bieleho jogurtu a máte chuť na experiment? Skúste kváskové muffiny.

Kváskové muffiny s jogurtom

Možno si hovoríte, že zložitejší názov dnešného receptu som už asi snáď vymyslieť nemohla. Ja si zas hovorím, že zložitejší možno áno, ale jednoduchší asi sotva. Je totiž nanajvýš výstižný. Spája tri témy, ktoré predstavujú v mojom (nielen) kuchynskom svete hotovú revolúciu. Každá z nich pre mňa znamená odklon od konzumného spôsobu života, ktorý ničí nás aj naše životné prostredie.

Zero waste (termín preložiteľný ako “bez odpadu”) – čiže životný štýl snažiaci sa o život bez produkovania odpadu. Tento koncept vychádza z poznania, že triedenie, skládkovanie ani spaľovanie odpadov nie je definitívnym riešením problematiky nakladania s odpadmi. Jeho cieľom je inšpirovať ľudí, aby prijali zodpovednosť za to, čo nakupujú a koľko odpadu produkujú a tak zminimalizovali množstvo odpadu pochádzajúceho z ich domácností.

Zodpovedné varenie – ktoré nenechá skaziť žiadnu potravinu či uvarené jedlo a teda ani jogurt ktorému práve nadišiel dátum spotreby. Ten sa totiž práve nedávno vyskytol v mojej chladničke a bolo treba vymyslieť, čo s ním.

kváskovanie – čiže pečenie pečiva z kvásku. Teda klasickým spôsobom, ako to robievali naše prababičky a predchádzajúce generácie, ktoré si všetky potraviny vedeli vyrobiť a dopestovať sami – či už išlo o chlieb, obilie, mäso, zeleninu či ovocie.

Continue Reading

Recept pre vyprázdnenie zeleninovej priehradky

Pečená zelenina

Tento recept ma zachránil už mnohokrát. Keď zatúžim v zime alebo začiatkom jari po zdravej, rýchlej a ľahkej večeri, ale na zeleninový šalát ešte nemám čerstvé typicky jarné a letné ingrediencie. Keď ma predstava studeného zeleninového šalátu až tak veľmi neláka, lebo túžim svoj žalúdok zohriať niečím teplým.

A aj vtedy, keď som potrebujem vyprázdniť zeleninovú zásuvku v chladničke. 

Jej vyprázdňovaniu sa venujem vždy pred plánovanými väčšími nákupmi, ale aj pred každým odchodom mimo domov na viac ako 2 až 3 dni.

Je fajn mať po návšteve trhu miesto na novú zeleninu. A je tiež fajn, keď prídete po niekoľkodňovom výlete či dovolenke domov a v chladničke vás nečaká žiadna hnilobou či plesňou napadnutá zelenina.

Preto má tento recept u nás svoje pevné miesto a ja sa oň s vami veľmi rada podelím.

Continue Reading