– “Zlatinko, máš na niečo chuť?”
– “Áno, mami, urobíš mi zase kamienky?”
– “Jasné, že urobím, dnes je už ale neskoro – hneď zajtra ti ich upečiem, dobre?”
…prosím vás, kto to kedy počul, piecť deťom kamene, to je snáď zlý vtip alebo prípad pre sociálku tá matka, nie?
Nuž, aby som to uviedla na správnu mieru, tá matka som ja a tie kamienky nie sú naozajstné kamene, ale názov “kamienky” u nás naše ratolesti vymysleli dezertu s názvom crumble. Nenechajte sa teda pomýliť ani odradiť, “kamienky” sú totiž úplne super.
Vôbec netuším, čo moje deti viedlo k vynájdeniu takéhoto pomenovania, pretože chrumkavá posýpka, ktorú nazvali kamienkami, ničím, ale naozaj ničím kamene nepripomína. Minimálne chuťou a tvrdosťou určite nie. Na betón.
V každom prípade, “kamienky” sú super. A to aj kvôli tomu, lebo sa do nich dá kadečo dobré schovať. Napríklad taká vynikajúca kvásková vianočka, ktorá už nie je celkom mäkká a za konzumáciu ktorej sa naozaj oplatí zabojovať.
Kto to kedy videl, dávať vianočku do kramblu?
Ja vám to teda poviem. Raz som narazila na dezert s názvom “Brown Betty”. Alebo, “Hnedá Betty”, ak chcete. Svoje korene má v Amerike a ide o sladké jedlo, v ktorom sa striedajú vrstvy ovocia spolu so sladkou posýpkou, pripravenou väčšinou z chleba. Ak sa takýto dezert môže radiť medzi americkú klasiku a ak chutila aj manželom Reaganovcom, ktorí si na ňom údajne s obľubou pochutnávali v Bielom dome, prečo nedať šancu takejto kombinácii, aj keď je v našich končinách pomerne neobvyklá?
Tak som jej tú šancu teda dala. Chlieb som však vymenila za vianočku, ktorej zoschnutý konček sa v chlebníku hlásil o slovo. Časť vianočky som zas nahradila ovsenými vločkami, keďže samotný konček by na prípravu posýpky nestačil. Vianočku len stačilo nakrájať, cez noc dosušiť v rúre a na druhý deň použiť. Nuž a viaceré vrstvy ovocia a posýpky som zredukovala do dvoch, takže namiesto “Hnedej Betty” vznikol “krambl”.
Nuž a výsledok? Ten bol natoľko uspokojivý, že ak mi občas doma vyskytne doma prehliadaný kúsok vianočky, bez kúska hanby ho upečiem na “kamienky”.
Variácie receptu
Tento recept je tak jednoduchý, že s ním môžete čarovať od výmyslu sveta.
Ovocie môžete použiť aké len chcete; ideálne sú hrušky, jablká, čučoriedky, maliny, černice, rebarbora, slivky či egreše.
No a posýpka? Pomer vločiek a strúhanky z vianočky si môžete ľubovoľne upravovať podľa toho, koľko pečiva máte k dispozícii. Časť ovsených vločiek tiež môžete nahradiť nasekanými mandľami alebo lieskovcami.
Tak čo, aká bude vaša najobľúbenejšia kombinácia?
HRUŠKOVÝ CRUMBLE S UTAJENOU VIANOČKOU
Čas prípravy: 10 minút + pečenie 15-20 minút
Množstvo: pre 4 osoby
Suroviny:
OVOCNÁ VRSTVA
2 hrušky (cca 500 g, môže byť aj trochu viac)
1 PL trstinového cukru
2 PL citrónovej šťavy
POSÝPKA
70 g masla
70 g jemných ovsených vločiek
50 g strúhanky zo suchej vianočky (približne 3 krajce)
50 g trstinového cukru
1/2 ČL škorice
štipka mletého klinčeka alebo kardamomu
štipka soli
+ maslo na vymazanie zapekacej nádoby
Postup
1. Suchú vianočku pomeľte na strúhanku.
2. Rúru začnite predohrievať na 180 stupňov. Zapekaciu nádobu s rozmermi do 20 x 20 cm vymažte maslom. Ja som tento krát použila 4 zapekacie misky Kitchen Aid, každú s rozmermi 9 x 9 cm.
3. Pripravte si posýpku. Všetky suroviny zmiešajte v mise dohromady. Ak sa vám zdá byť málo sladká, môžete do nej pridať ešte ďalších 10 g cukru. S cukrom však opatrne, najmä ak ho budete pridávať aj k hruškám, aby crumble nebol presladený. Hotovú posýpku odložte bokom.
4. Hrušky zbavte jadrincov, šúpať ich však netreba. Nakrájajte ich na kocky a zmiešajte s citrónovou šťavou a cukrom.
5. Do dvoch tretín výšky zapekacej nádoby navrstvite hrušky a rovnomerne ich prekryte posýpkou. Pečte pri teplote 180 stupňov približne 15 – 20 minút.
P.S. V prípade, že crumble nedojete, pokojne ho odložte do chladničky. Je skvelý aj studený, dokonca aj na druhý deň.