Máte už nainštalovanú aplikáciu na vytváranie nákupných zoznamov?

Aplikacie

 

Hoci nie som fanúšikom mobilných aplikácií a ešte donedávna som vážne uvažovala nad výmenou svojho smartfónu za obyčajný telefón bez internetového pripojenia, vďaka aplikácii na písanie nákupných zoznamov som tieto úvahy prerušila. Je totiž fajn pomocníkom, najmä ak máte svoje nákupy radi pod kontrolou a papierové zoznamy občas strácate.

Na čo je teda dobrá aplikácia na vytváranie nákupných zoznamov? Čo dokáže? Ako si vybrať takú, ktorá mi bude vyhovovať? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

O aplikáciách na vytváranie nákupných zoznamov a čo si všímať pred ich inštaláciou

V súčasnosti existuje obrovské množstvo aplikácií, pričom mnohé z nich dokážu súčasne bežať pod operačným systémom iOS aj Android. Väčšina z nich je zadarmo, stretnúť sa však dá aj s platenými nadstavbami aplikácií, ktoré za poplatok ponúkajú prémiové funkcie. Pre bežné používanie však úplne postačia základné fukcie ponúkané zdarma.

Top aplikácie sú k dispozícii v anglickom jazyku. Niektoré z nich sú preložené aj do iných jazykov, väčšinou však len do tých najpoužívanejších – francúžštiny, nemčiny, taliančiny, španielčiny, prípadne severských jazykov. Aj v anglických aplikáciách je však možné zadávať jednotlivé položky v slovenčine. Aplikácia, ktorú používam ja, si dokonca pamätá slovenské názvy, takže ak zadávam názov nejakej potraviny ktorý som už raz do aplikácie napísala, už po napísaní prvých písmen slova mi ponúkne na výber položky, začínajúce rovnakými slabikami.

Možno sa pýtate, či neexistujú slovenské aplikácie na vytváranie nákupných zoznamov. Áno, existujú, mňa osobne však tie, s ktorými som sa doteraz stretla, veľmi neoslovili. Používať sa však dajú; toho, kto neovláda cudzie jazyky a nie je príliš náročný, určite môžu uspokojiť.

Ak ste puristi, mate radi vizuálne čisté prostredie a vadia vám reklamy, pred inštaláciou aplikácie skontrolujte, či daná aplikácia obsahuje inzerciu. Túto informáciu nájdete priamo pod tlačidom “Install”.

Čo všetko taká aplikácia dokáže?

Každá z aplikácií umožňuje vytvárať nákupné zoznamy, pridávať do nich položky a vymazávať ich. Dobré aplikácie majú zabudovanú funkciu zdieľania nákupných zoznamov – či už prostedníctvom e-mailu, SMS, alebo cez Messenger a možnosť nahliadania do zoznamu všetkým, ktorí majú aplikáciu nainštalovanú a povolený prístup k zoznamu.

Samozrejmosťou tých najlepších aplikácií je prediktívne písanie položiek nákupného zoznamu, čo veľmi urýchľuje jeho vytváranie.

Jednotlivé potraviny, resp. nákupné položky bývajú zoskupené do tematických skupín. Zoznam vám tak automaticky rozdelí jednotlivé položky napríklad na mliečne výrobky, pečivo, strukoviny, cestoviny, prísady na pečenie a podobne. Túto funkciu však naplno využijete v aplikáciách vytvorených v angličtine. Ak budete zoznam písať v jazyku, do ktorého nie je aplikácia preložená, budete si musieť tematické skupiny vytvoriť sami, samozrejme, ak mate o to záujem.

Niektoré aplikácie ponúkajú možnosť vytvárania jedálnych lístkov, ukladanie receptov z internetových stránok, ale aj spisovanie obsahu špajze či vytváranie zoznamov úloh a činností, ktoré potrebujete vybaviť.

Súčasťou mnohých aplikácií býva aj vyhľadávanie akciových ponúk v obchodoch. Ak však máte nainštalovanú aplikáciu vytvorenú mimo Slovenska, ponuky našich obchodoch v nich s veľkou pravdepodobnosťou nenájdete.

Ako si vybrať „tú správnu“ aplikáciu?

Ak ste ešte s takouto aplikáciou nikdy nepracovali a neviete si v širokej ponuke vybrať, odporúčam vám na internete vyhľadať recenzie na aplikácie na trhu (vo vyhľadávači zadajte napríklad heslo „grocery list apps reviews“). Nakoľko ich vývoj stále napreduje, je to najaktuálnejší zdroj informácií.

V súčasnosti najpopulárnejšími sú Free shopping list ease, Our groceries, Out of milk, Cozi Family Organiser, BigOven, Mealboard, Wunderlist, GroceryPal, GroceryIQ, Flipp, Ibotta či AnyList.

Ja osobne som vyskúšala aplikácie Our GroceriesOut of Milk, verná som ostala druhej menovanej.

Uľahčiť výber vám môže pomôcť aj to, ak si podľa recenzií vyberiete zopár aplikácií – stačia 2-3, naištalujete si ich a skúsite si v každej z nich vytvoriť nákupný zoznam. Tú, ktorá sa vám bude zdať najjednoduchšia na ovládanie, používajte, ostatné odinštalujte.

Prečo mi vyhovuje aplikácia Out of Milk?

Out of milk

  • Dá sa jednoducho a intuitívne ovládať
  • Umožňuje zdieľanie nákupných zoznamov
  • Neobsahuje reklamy
  • Veľa muziky za málo peňazí – aplikácia je prístupná zdarma
  • Je to skvelý prostriedok nielen na vytváranie nákupných zoznamov ale aj na menežovanie domácnosti a jednoduchý mobilný diár; v jednej aplikácii mám teda 3 v 1:

„SHOPPING LIST“ – v tejto časti si môžete vytvárať ľubovoľné množstvo nákupných zoznamov. Ja tu mám momentálne rozpísaných niekoľko tematických zoznamov – napr. rýchly nákup (pre rýchle doplnenie domácich zásob), veľký nákup (pre väčšie nákupy, s položkami, ktoré nepotrebujeme urgentne), drogéria, detské oblečenie a vianočné darčeky.

„TO-DO LIST“ – tu si môžete vytvárať rôzne zoznamy s dennými úlohami a tak nahradiť klasický diár

„PANTRY LIST“ – je skvelá funkcia, ktorá pomôže, ak chcete mať pod kontrolou obsah špajze. V telefóne tak môžete mať spísané všetky, alebo časť potravín, ktoré uchovávate v špajzi. Pri každej položke môžete do telefónu okrem jej množstva vložiť aj dátum spotreby, takže hneď viete, čo minúť najskôr.

Podobne ako aj pri “Shopping liste” a “To-do liste”, aj tu môžete vytvárať rôzne tematicky ladené zoznamy ako napr. alkohol, koreniny, pečenie a podobne.

  • Ďalšou z funkcií je prepojenie na recepty z portálu Epicurious a ich ukladanie do aplikácie; zatiaľju však nevyužívam
  • Aplikácia umožňuje aj už spomínané vyhľadávanie akciových ponúk v obchodoch, nie však tých slovenských. Mne osobne to však vôbec nevadí, pretože akciové ponuky nevyužívam takmer vôbec – namiesto šetrenia často nútia k zvýšenej spotrebe, ktorá nakoniec vedie k plytvaniu
  • Bonusom tejto aplikácie je čistá, prehľadná a jednoduchá grafika

Aplikáciu využívam takmer každý deň, a je to dobrý pomocník, ktorý pri tvorbe nákupných zoznamov ušetrí dosť veľa času a aj papiera 🙂

A čo vy? Používate aj vy aplikácie na vytváranie nákupných zoznamov alebo sa vám naopak zdá byť úplne zbytočná?

 

You may also like

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.