Decentný a mimoriadne chutný spôsob, ako minúť starší chlieb

Parmezánovo-cesnakové krutóny

A keďže máme dnes ten sviatok svätého Valentína, prezradím vám jedno tajomstvo – strašne som sa zaľúbila. Do krutónov. Lebo mi veľmi pomáhajú zbaviť sa môjho odvekého chlebového problému.

Odkedy som sa stala zodpovednou osobou za chod našej kuchyne, často sa stalo, že nám ostal kúsok staršieho chleba. Medzitým sme však stihli kúpiť aj čerstvé pečivo a tak sa nakoniec stalo, že starší chlieb ostal ohrdnutý a nakoniec, v tom lepšom prípade, stvrdol. No a v tom horšom zas splesnivel. 

Z tejto šlamastiky som však celkom úspešne vyšla vďaka krutónom. Chvíľu síce trvalo, kým som našla ideálny spôsob ich prípravy a úžasné dochutenie, ale ako sa hovorí, kto hľadá, nájde a ja som veru našla. Tie nejlepšie krutóny na svete. Ak neveríte, vyskúšajte a ak poznáte lepšie, určite mi dajte vedieť.

Treba vôbec na krutóny recept?

Nuž, ja si myslím, že aj za prípravou zdanlivo jednoduchých vecí stojí dobre zvládnutá príprava a trocha tréningu a cviku. Aj zaväzovanie šnúrok do topánok je jednoduché. Ak by mi však moji rodičia neukázali, ako sa to robí, a ja som si to ako malá škôlkarka nenacvičila, možno by som dnes chodila v topánkach na suchý zips.

Pripraviť chutné krutóny ma však neučil nikto. Takže som sa to musela naučiť sama – s popáleninami vlastného tela (áno, aj to sa mi pri ich príprave stalo) aj s pripálením niekoľkých dávok chleba. Navyše, ako dieťa som absolútne netušila, čo to je nejaký krutón a nie sa ho ešte učiť pripravovať.

Gril, mikrovlnka alebo panvička?

Túto dilemu som veru riešila dosť dlho a otestovala som každý jeden spôsob, ktorý bol v našej domácnosti možný.

Opekanie krutónov na panvičke malo viac nevýhod ako výhod. Počas prípravy na panvičke bolo treba krutóny miešať vareškou, aby sa nepripálili. To malo za následok drobenie chleba,  pripaľovanie omrviniek na panvičke a ich lepenie na krutóny, čo im vo finále ubralo na kráse aj na chuti. Ďalšou nevýhodou bolo, že krutóny na panvičke je naozaj ťažké opiecť tak, aby každý jeden kúsok bol opečený rovnomerne a z každej strany. Väčšinou boli niektoré strany prepečené príliš a niektoré zas nedopečené. Ak by som mala chuť a čas, mohla by som zobrať pinzetu a postupne každý jeden krutón obrátiť na stranu, ktorá ešte nebola opečená, ale zas… načo zbytočne komplikovať niečo, čo sa dá urobiť aj jednoduchšie a bez práce?

Aby som však bola objektívna, krutóny pripravené na panvičke sú výborné. Ja som však hľadala čo najjednoduchší a čo najchutnejší spôsob prípravy a preto som pátrala ďalej.

Na rad prišiel nápad pripraviť krutóny v rúre pod grilom. Toto bol však devastačný spôsob pre niekoľko kúskov staršieho chleba. Vystihnúť ten správny moment, kedy mali krutóny ísť von z rúry, bolo pri varení s dvoma malými deťmi úplne nemožné. Krutóny sa totiž pod rozpáleným grilom niekoľko minút tvárili, akoby v rúre ani neboli a napriek mojim častým obchôdzkam okolo nej sa ich povrch nijak nemenil. Ak sa medzitým niektoré z mojich detí pokakalo alebo si vypýtalo piť, alebo som skrátka zrazu na krátky čas stratila koncentráciu a krutóny pod grilom nechala chvíľočku bez dozoru, väčšinou som ich našla pripálené.

Príprava pod grilom v mikrovlnnej rúre mala zas nevýhodu v tom, že sa v nej nedalo pripraviť väčšie množstvo chleba. Na kruhový tanier sa v jednej vrstve toľko chleba nezmestí a ak je ho viac, treba ho počas prípravy trocha premiešať. Navyše, toto bol práve ten spôsob prípravy, pri ktorom som si raz poriadne popálila ruku. Akosi som zabudla, že tanier v mikrovlnke sa rozhorúči a že ho naozaj nemôžem chytať holou rukou. Ani v tomto prípade sme nakoniec krutóny na obed nemali, lebo horúci tanier som okamžite pustila z ruky na zem.

Rúra vyhráva!

Ale, všetko má svoj dobrý koniec – a aj moje krutónové trápenie. Nakoniec som sa totiž rozhodla, že použijem rúru, ale klasicky, bez grilu. A to veru zafungovalo. Aj pri tomto spôsobe síce treba krutóny strážiť, a to najmä v závere pečenia, ich hnednutie je však na rozdiel od prípravy pod grilom postupné a je oveľa jednoduchšie vystihnúť čas, kedy ich treba z rúry vytiahnuť von.

Príprava v rúre má však na rozdiel od už spomenutých spôsobov tieto výhody:

  • v porovnaní s prípravou na panvičke sa krutóny opečú bez námahy (nemusíte ich miešať), ostanú celistvé a opečú sa do zlatista a rovnomerne
  • na rozdiel od prípravy pod grilom je nižšia šanca že ich spálite
  • v rámci jednej dávky ich pripravíte viac než na panvičke či v mikrovlnnej rúre

V rúre ich môžete navyše pripraviť nasucho, aj ochutené. Ja milujem tie druhé, ochutené si ich naozaj užívam.

Ako vyšperkovať chuť krutónov?

Aj hľadanie ideálnej chuti krutónov potrebovalo svoj čas. Mám totiž rada, keď sú kúsky chleba tvrdšie. Nechutia mi krutóny, ktoré sa v polievke alebo v šaláte ihneď rozmočia. Milujem, keď si ich dám do úst a ony lahodne chrumkajú. Tú správnu tvrdosť tiež zabepečilo pečenie v rúre.

A hoci aj obyčajný opečený chlieb má svoje čaro, na ochutené krutóny nedám dopustiť. Zistila som, že keď sa spoja napríklad s olivovým olejom, bylinkami, cesnakom či parmezánom, je to zrazu na tanieri úplne iná liga. U nás je úplne bežné to, že krutóny sa ešte za horúca vyjedajú z plechu, že ich uzobávame s rovnakou vášňou, ako iní ľudia chipsy a že ich vždy zjeme. Preto krutóny tak milujem. Odkedy som našla ten správny spôsob na ich prípravu, staršie pečivo pre nás zrazu nepredstavuje žiadny problém.

Krutóny ako skvelý spôsob neplytvania s pečivom

Ak mi ostane trocha staršieho chleba, maximálne 2-3 dňového a ja som si istá, že na večeru ho jesť nebudeme, nakrájam chlieb na kocky a dám ho zamraziť. Ak v nasledujúcich dňoch varím polievku alebo pripravujem zeleninový šalát (čiže maximálna pravdepodobnosť), približne hodinu pred podávaním obeda alebo večere krutóny vytiahnem z mrazničky, rozprestriem ich na väčší tanier a nechám ich rozmraziť. Vďaka tomu, že je pečivo je nakrájané na kocky, rozmrazovanie trvá len pár minút.

Asi 20 minút pred podávaním polievky či šalátu dám vyhriať rúru, nachystám zálievku na krutóny, zmiešam všetko dohromady a potom ich upečiem.

Takto s radosťou míňam nielen starší chlieb, ale aj rožky či bagety. Čas pečenia sa však väčšinou líši – biele pečivo zvykne byť opečené skôr, chlieb potrebuje minútku, dve viac.

Pri príprave krutónov je najdôležitejšie odsledovať čas, kedy ich povrch nadobudne zlatistú farbu, to je totiž ten moment, kedy ich treba vytiahnuť z rúry. Ak totiž začnú hnednúť, či nebodaj černieť, budú minimálne horké, ak nie zdraviu škodlivé.

Takže, rekapitulácia – ako pripravujem tie najlepšie krutóny na svete?

1/ pečiem ich klasicky v rúre, pri 180 stupňoch, približne 10 minút (keďže každá rúra pečie inak, čas je potrebné prvý krát poriadne odsledovať, môže to byť totiž o minútu menej ale aj viac)

2/ pred pečením ich ochutím

3/ a s radosťou ich zjem aj bez polievky či šalátu, pretože chutia skvele.


CESNAKOVO-PARMEZÁNOVÉ KRUTÓNY

Parmezánovo-cesnakové krutóny

Množstvo: pre 4 osoby

Čas prípravy: rozmrazovanie chleba cca 30 minút, príprava 5 minút, pečenie 10 minút

 

Suroviny

4 krajce na kocky nakrájaného chleba

5 – 6 polievkových lyžíc olivového oleja

2 čajové lyžičky na jemno nastrúhaného parmezánu

1/2 čajovej lyžičky sušeného cesnaku

troška soli (ja dávam cca 1 štipku na 1 krajec chleba)

 

Postup

1. PRIPRAVTE SI CHLIEB: Ak používate nezmrazený chlieb, odkrojte 4 krajce chleba a nakrájajte ho na kocky max. 1 x 1 cm veľké. Ak chcete použiť zmrazený chlieb, vytiahnite ho včas z mrazničky a nechajte rozmraziť. Chlieb na prípravu krutónov zvyknem krájať na kocky už pred zamrazením, rozmrazovanie potom trvá oveľa kratší čas.

2. RÚRU ZAČNITE PREDOHRIEVAŤ NA 180 STUPŇOV. Použite klasický program na pečenie. Pripravte si plech a vysteľte ho papierom alebo podložkou na pečenie.

3. ZMIEŠAJTE SUROVINY NA DOCHUTENIE KRUTÓNOV: Do misky nalejte olej, pridajte na jemno nastrúhaný parmezán a sušený cesnak. Zmiešajte, ochutnajte, a podľa potreby dosoľte. Zmes by mala byť slaná ale v žiadnom prípade nie presolená. Ja dávam približne štipku soli na jeden krajec chleba. Zmes by nemala byť príliš hustá, v prípade potreby ju môžete rozriediť ešte zopár lyžicami oleja, s olejom však tiež treba opatrne, aby krutóny neboli príliš mastné.

Do zmesi nasypte kocky chleba a premiešajte ich tak, aby boli rovnomerne obalené. Ak sa vám bude zdať, že niektoré kúsky chleba sú suché, vôbec to nevadí, po upečení budú chutné.

4. PEČTE PRI 180 STUPŇOCH CCA 10 – 12 MINÚT. Farbu krutónov priebežne kontrolujte. Každá rúra pečie inak, preto budťe najmä ku koncu pečenia ostražití. Ak takto krutóny pripravujete prvý krát, radšej sa od rúry veľmi nevzďalujte a zmenu ich farby sledujte obzvlášť pozorne. V prípade, že ste na krutóny použili rožky alebo iné biele pečivo, pečte ich kratšie, v mojej rúre im stačí k zlatistej farbe cca 8 – 10 minút.

Krutóny sú hotové, ako náhle majú zlatistý povrch. Krutóny hnedej farby majú horkastú príchuť a nie sú už veľmi dobré. Krutóny čiernej farby sú nepožívateľné a ich konzumáciu neodporúčam vôbec nikomu.

 

Príprava krutónov

Príprava krutónov

Príprava krutónov

Príprava krutónov

Príprava krutónov

Krutóny

 

 

 

You may also like

6 komentárov

  1. Vrátila som sa k starším receptom a náhodou som našla tento skvost. Skvelé riešenie chlebového problému! Ďakujem, najbližšie testujem?

    1. Ooooo, teším sa 🙂 Budem rada ak potom dáš vedieť, ako dopadol test 🙂 Inak… u nás krutóny strašne fičia, deti ich milujú, že vlastne často ani nemám inú možnosť ako zužitkovať párdňový chlieb, čo ma zas kvôli blogu mrzí, lebo nemám potom materiál na testovanie 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.