O vode (7. týždeň Prečítaného leta)

Melónová limonáda

Voda patrí k letu presne tak isto, ako k vareniu. Bez vody by nebolo žiadne kúpanie na jazere či na kúpalisku, ale ani jedlo na stole. Predstavte si napríklad takú polievku bez vody. Alebo skúste bez vody uvariť zemiaky, spraviť kompót, udusiť mäso či zamiesiť na chlieb.

Nuž a bez vody by sme neboli ani my, ľudia. Dnes to preto bude o vode, o smäde a o tom, ako smäd zahnať. A aj o tom, ako súvisí so zaháňaním smädu napríklad taký melón.

Tak si vložte nohy do lavóra s vodou, nech vám nie je horúco, k sebe si postavte pohár alebo fľašu s čímsi tekutým a čítajte. A sem tam sa nezabudnite napiť.

Viete o tom…

… že naše telá sú tvorené vodou až z neuveriteľných dvoch tretín? Voda je pre našu existenciu životne dôležitá – bez nej by naše telá neboli schopné fungovať. Voda pomáha telu regulovať telesnú teplotu, udržiava správnu činnosť mozgu, vyživuje kĺby, prenáša živiny a pomáha zabepečovať optimálny objem krvi.

Bez vody by správne nedokázali fungovať ani naše svaly a nervový systém, pretože sodík a draslík, ktoré sú pre ich činnosť dôležité, sa rozpúšťajú práve vo vode.

Čo sa stane, ak telu nedodáme potrebné množstvo tekutín? Všetci to dobre poznáme, dostaví sa…

…smäd

Pocitom smädu nás naše telá upozorňujú, že potrebujú dotankovať. Tak ako autá jazdia na benzín alebo naftu, my zas našim telám musíme pravidelne dodávať tekutiny.

Keď sa objem vody v tele zníži pod určitú hranicu, náš mozog nás smädom upozorní na to, že sa musíme napiť.

Ak máte radi cudzie slovíčka, zapamätajte si slovo hypotalamus. Je to práve tá časť mozgu, ktorá v našom tele riadi množstvo dôležitých funkcií; okrem iného aj príjem potravy a tekutín. Takže, ak pocítite potrebu najesť sa alebo napiť, spomeňte si na vlastný hypotalamus a v duchu mu poďakujte, lebo týmto signálom vás chráni pred dôsledkami dehydratácie, ktorými sú napríklad nízky tlak, únava, malátnosť, svalové zášklby a podobne.

A čo sa deje v tele tesne pred tým, než pocítime smäd?

Naše úžasné telá majú niekoľko zaujímavých spôsobov, ako odhalia, že potrebujú dodať tekutiny.

Bunky v hypotalame majú napríklad schopnosť zachytiť stav, keď je v krvi málo tekutín. Vďaka kontaktu s pretekajúcou krvou a mozgovomiechovým mokom reagujú na túto situáciu vyvolaním pocitu smädu.

Vo veľkých cievach sa zas nachádzajú telieska s názvom baroreceptory, ktoré merajú tlak krvi pretekajúcej cievami. Ak telo trpí nedostatkom tekutín, tlak krvi je malý a krv príliš “hustá”. Krv je potrebné “nariediť” zvýšeným príjmom tekutín a tak baroreceptory vyvolajú pocit smädu.

K pocitu smädu prispievajú aj receptory v hltane a ústach. Dokážu okamžite reagovať na pocit sucha signálom do mozgu, ktorý nám vzápätí zahlási, že sa máme napiť. A naopak, keď sa napijeme, ihneď vyšlú do mozgu správu, ktorý pocit smädu zruší. Napriek tomu, že vypitá tekutina sa práve dostala len do žalúdka a ešte zďaleka nie do krvi.

Úžasné nie?

A z toho všetkého vyplýva, že pre naše telo životne dôležitý…kto uhádne? Presne tak, je to…

…pitný režim

Možno vás deťúchy nebaví piť vodičku. A niektoré nemáte rady dokonca ani čaj alebo vodu s ovocným sirupom. Kto však chce, aby jeho telo fungovalo správne, mal by prijímať dostatok tekutín.

Najlepšia tekutina, ktorou môžete svoje telá udržať hydratoivané, je samozrejme voda.

Dobrou správou ale je, že časť tekutín môžeme získať aj vďaka ovociu a zelenine. Pretože väčšinu ich obsahu tvorí práve voda.

Nasledujúce riadky vám odhalia, koľko presne, pričom som z dlhočizného zoznamu vybrala tie, v ktorých je podiel vody vyšší ako 80 percent a ktoré sú u nás bežne dostupné.

Tak prosím pekne:

 

ZELENINA

Uhorka 97 %

Ladový šalát 96 %

Cuketa 95 %

Reďkovka 95 %

Paradajka 94 %

Paprika 93 %

 

OVOCIE

Melón 92%

Jahoda 92 %

Broskyňa 88 %

Marhuľa 86 %

Slivka 85 %

Jablko 84 %

 

Nuž, a ak máte radi matematiku a percentá, môžete si podľa údajov v zozname vyrátať, koľko tekutín prijmete, ak zjete povedzme pol kilový melón alebo jednu sto gramovú paradajku.

A ideme do kuchyne

Aby sme si teda udržali telá hydratované, dnes si nachystáme čosi na pitie. A v duchu omrvinkovskej tradície, vezmeme si na pomoc surovinu, ktorú by bola škoda nevyužiť do poslednej omrvinky. Pardón, do poslednej kvapky vody. Pretože je s ňou zábava, dajú sa s ňou stvárať kadejaké srandičky a okrem toho, skvele chutí. Takže, dámy a páni, na scénu prichádza…

Melón

Keďže obsahuje 92 percent vody a na posedenie ho dokážeme zjesť vcelku dosť, je na doplnenie tekutín ideálnym kandidátom.

Melón však vie občas aj trochu potrápiť. Niekedy ho dokážeme zjesť celý behom jedného dňa, niekedy sa však stane, že nie je taký sladký ako by sme chceli a vtedy sa nám konzumuje akosi ťažšie. Alebo je taký obrovský, že časť z neho odložíme do chladničky na neskôr. Ak ho však nestihneme zjesť včas, hrozí, že sa pokazí.

Ako teda pomôcť melónu, aby zmizol v našich bruškách ešte kým je čerstvý? U nás doma sa v takýchto situáciách robí melónová limonáda – najmä ak sme sa ho už prejedli a z chladničky na nás stále pozerá kusisko z neho, je fajn vyskúšať ho v inej podobe.

Melónová limonáda

Melónová limonáda je výborným a chutným osviežením počas horúcich letných dní, efektným nápojom, ak k vám zavíta návšteva, a hlavne, je domáca a zdravšia, ako kupované nápoje. A navyše, jej prípravu hravo zvládnu aj väčšie deti.

Kým sa však dostaneme k receptu, mám ešte pre vás poslednú otázku: Kto z vás má rád takéto kúsky dužiny, ktoré sú tesne pod šupkou – úplne svetlo červené, takmer biele, už nie veľmi sladké ale stále plné vody?

Melónové šupky

U nás doma tieto časti melóna veľmi nefrčia, najmä deti majú radšej sladšiu dužinu zo stredu melóna. A tak ostanú buď pre nás dospelých, alebo…

…si z nich spravíme ľadové kocky.

Jednoducho povykrajujeme svetločervené časti dužiny…

Melónová dužina

…rozmixujeme ju tyčovým mixérom,

Melónová šťava

…nalejeme do formičiek na ľad a necháme zamraziť.

Melónové ľadové kocky

Takto získame netradičné kocky ľadu, ktoré dávkujeme do letných limonád, napríklad aj do našej melónovej.


MELÓNOVÁ LIMONÁDA S CITRÓNOM A MEDOVKOU

Melónová limonáda

Množstvo: pre 4 osoby

Čas prípravy: 15 minút

 

Suroviny

500 g melónovej dužiny, nakrájanej na kocky, zbavenej jadierok

600 ml vody (alebo 300 ml vody a približne 30 ks ľadových kociek)

30 ml citrónovej šťavy (šťava z cca pol citróna, zvyšnú polovicu nakrájajte a doplňte do limonády)

40 – 50 g medu (závisí od sladkosti melóna)

hrsť čerstvých lístkov medovky

 

Postup

Očistený melón rozmixujte vo vysokej nádobe tyčovým mixérom. Do džbánu nalejte vodu, rozmiešajte v nej med, pridajte citrónovú šťavu, rozmixovanú melónovú dužinu a lístky medovky. Opäť poriadne premiešajte, pridajte nakrájaný citrón a ľad a podávajte.

Melónová limonáda

Melónová limonáda

Melónová limonáda

Melónová limonáda

Melónová limonáda

You may also like

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.