Priatelia, dnes to bude síce o kus kuse, ale na chvíľu odbočíme k vajciam, dobre? Napriek tomu, že dnešnou surovinou číslo jedna je kus kus, vajcia súvisia nielen s dnešným receptom, ale aj s dnešným dátumom no a hlavne, v mojej kuchyni je to surovina číslo jeden. Také záchranné koleso, po ktorom siaham vždy, keď neviem čo na raňajky, na večeru, ale hlavne, keď potrebujem minúť nejaké zvyšky potravín. Nehovoriac o tom, že sa s ich pomocou dá vytvoriť neuveriteľná škála jedál.
Práve vďaka vareniu zo zvyškov som začala viac rozmýšľať o surovinách, ktoré tvoria základné prísady do jednotlivých jedál. Napríklad už spomínané vajcia. To je vám taká úžasná potravina, že by jeden neveril. Ak neveríte aj vy, tak ja vám o tých vajciach čosi poviem. Ba čo poviem, ja vám na ne rovno zaspievam ódu.
Óda na vajcia
Vajcia sú proste mimoriadny kuchársky materiál. Odkedy sa vareniu venujem intenzívne a obzvlášť vareniu zo zvyškov, všimla som si, že vajcia používam asi najčastejšie zo všetkých surovín. Vajcia v mojej chladničke jednoducho nesmú chýbať. Ak v nej nie sú, mám pocit, ako by som nemala ruku. No vážne. Sú nielen dôležitým spojencom pri spracovánaní zvyškov, ale okrem toho sa dajú použiť hádam na milión spôsobov.
Že by najvariabilnejšia surovina v kuchyni?
Neviem ako pre vás, ale pre mňa určite áno. Len tak pre zábavu som si začala spisovať, čo všetko sa dá s vajíčkami v kuchyni stvárať:
1. Vajcia znesú širokú škálu tepelných úprav a spôsobov príprav – viď body nižšie
2. Dajú sa variť – a to hneď na niekoľko ďalších spôsobov – natvrdo, namäkko, ako stratené, resp. pošírované vajcia…
3. Dajú sa smažiť – a použiť v omeletách, praženiciach, frittatach, španielskych tortillách…
4. Dajú sa piecť – na toustoch, pizzách alebo v ramekinoch ako slávne francúzske eoufs en cocotte (v preklade vajcia v kokotke – ale pozor, teraz si nerobím z vás žarty, to je regulérny terminus technicus 😀 )
5. Dajú sa pripraviť ako hlavný chod, ako príloha aj ako stavebná časť rôznych jedál
6. V mnohých jedlách dokážu zázraky – plnia fukciu lepidla, spoja dohromady suroviny, ktoré by sa ináč rozpadali – napr. v cestách, nákypoch, žĺtok dokáže úžasnú vec a spojí nespojiteľné – a síce vodu a olej
7. Vajcia sa dajú použiť v slaných aj sladkých jedlách
8. Tvoria dôležitú prísadu v cestách – nie sú síce úplne nenahraditeľné, ale klasické receptúry bez nich nefungujú
9. Vajcia sa dajú použiť nielen celé,
10. ale žĺtky oddelené od bielkov nás dostanú k ďalším zázračným schopnostiam vajec. Tak napríklad:
11. Bielky – sú úplne samostatnou kapitolou. Bielka znamenajú zázrak v podobe snehu, ktorý dodá mnohým cestám, koláčom, dezertom vzduch a nadýchanosť. Vedeli ste však, že bielkami sa dá napríklad očistiť zakalený vývar? Ak pôjdete niekedy do reštaurácie, a v jedálnom lístku natrafíte na záhadne znejúci názov consommé, to bude práve ono. Z bielkov sa robia aj skvelé polevy na koláče, zdobia sa nimi medovníčky a existujú aj dezerty založené čisto na báze bielkov – napríklad slávna Pavlovej torta či snehové pusinky, makronky alebo niektoré druhy semifred…
12. Žĺtky – aj ony vedia dodať jedlám zaujímavé vlastnosti. Ak ich vyšľaháte s cukrom. Ak ich vyšľaháte s maslom. Ak žĺtkami potriete cesto, napríklad lístkové, alebo…, medovníky, po upečení získa krásny lesk. Žĺtky sa používajú aj na zjemnenie omáčok a polievok. Ak vám ostane v chladničke bezprízorný žĺtok, šup s ním do nich. Zo žĺtkov pripravíte skvelé krémy, pudingy, ale aj domácu majonézu či slávnu holandskú omáčku.
13. Pri pečení dokážu s cestom spraviť zázraky – vďaka vajciam dokážu byť koláče jemné a nadýchané, a nepotrebujete na to žiadny prášok do pečiva. Žĺtky s cukrom alebo maslom, samostatná kapitola je sneh
14. Bez vajec by sme tu nemali ani rezne – no viete si predstaviť taký trojobal bez vajec?
15. Alebo klasickú zmrzlinu…
16. …alebo suflé, semifreddá, nákypy, či anglické pudingy…
17. …a bez vajec by neexistovali ani kraslice…
18. …a asi ani mnohé slávne maliarske diela (farby v olejomaľbách boli totiž s pridaním vajec žiarivejšie)
19. …no a pomôžu aj pri opici, lebo vajcia pomáhajú neutralizovať účinky alkoholu,
20. …a o surových vajciach by vedeli určite rozprávať aj Arnold Schwarzenegger, Bruce Lee a iní svalnáči, lebo vajcia sú zdrojom proteínov pre budovanie svalovej hmoty
Nuž, a určite by sa dalo pokračovať ešte ďalej. Stavím sa, že vám počas čítania zoznamu napadli minimálne ďalšie tri spôsoby, ako použiť vajcia a ďalších “x” dôvodov, prečo sa oplatí mať ich v chladničke.
14. október – svetový deň vajec
Tak a už som vám to prezradila. Kvôli tomuto som dnes vajciam musela dať priestor. Lebo seriózne, dnes máme svetový deň vajec. Nielen v mojej kuchyni, ale aj v potravinárskom priemysle majú vajcia obrovskú vážnosť a tak podnikatelia obchodujúci s vajcami v roku 1964 založili International Egg Commission (voľne preložiteľné asi ako Medzinárodná komisia pre vajcia), aby si mohli pomáhať a riešiť rôzne problémy, ktoré súvisia s produkciou vajec. Nuž, a na jednej konferencii tejto komisie, ktorá sa uskutočnila v roku 1996 vo Viedni, sa múdre hlavy dohodli, že každý rok sa bude v druhý októbrový štvrtok sláviť medzinárodný deň vajec.
Takže keď vezmete v úvahu predchádzajúce riadky, je proste nad slnko jasné a neodškriepiteľné, že vajcia si svoj svetový deň právom zaslúžia. A preto dnešný recept jednoducho nemôže byť bez nich. Bez debaty. A keďže mi v chladničke ostal už spomínaný zvyšok kus kusu, vhodnejší čas na kus kus s vajcami už snáď ani neexistuje. Takže poďme variť. 🙂
MIEŠANÉ VAJCIA S KUS KUSOM A CUKETOU
Množstvo: pre jednu hladnú osobu. Dve hladné osoby toto množstvo uspokojí ak si k nemu dajú ešte ealát alebo pečivo. Pre jednu hladnú osobu však pečivo nie je nevyhnutné.
Čas prípravy: 15 – 20 minút
Suroviny:
3 vajcia
1 porcia (100 g) uvareného kuskusu, môže byť aj ochutený soľou, korením či zmiešaný so zeleninou, ak ho takto jedávate
1 malá cibuľa alebo ½ veľkej
½ cukety
1 polievková lyžica parmezánu, nastrúhaného na jemno
soľ, čierne korenie
čerstvé bylinky (napríklad šalvia) alebo trocha rímskej rasce
trocha tuku
Postup:
1. Cibuľu nakrájajte nadrobno, parmezán nastrúhajte na jemno a cuketu nakrájajte na drobné kocky. Vajcia vyklepnite do misky, vymiešajte žĺtky s bielkami a potom do nich zamiešajte parmezán.
2. V panvici rozpáľte tuk a cibuľku na ňom opražte do sklovita. Pridajte cuketu a nechajte ju pražiť v prítomnosti cibule približne dve až tri minúty. Potom pridajte kus kus a zalejte ho s vajcami a parmezánom. Miešajte kým vajcia nestuhnú.
3. Ozdobte čerstvými bylinkami a hoblinkami parmezánu. Podávajte ešte teplé.
A čo vy a zvyšky kus kusu? Zvyknú vám občas nejaké strašiť v chladničke? A čo vajcia? Tiež ste ohromení ich obrovskou mierou využiteľnosti nie len v kuchyni? Ak som sa vám dnes trafila do nôty, dajte vedieť, ja si vaše komentáre čítam veľmi rada.
4 komentáre
Lusinda akurat si v posteli citam tvoj blog a si neuveritelna! ?nadherna fotka so spriatelenymi vajickami, k tomu oda na vajcia a jednoduchy recept ? co viac si clovek moze priat v jednom clanku ? urcite ho vyskusam, tiez sa snazim rozumnejsie narabat s potravinami a zvyskami, takze vitam kazdy recept ?
Veronika, ďakujem moc, čo viac si človek môže priať ako takých milých čitateľov 😉 🙂 🙂 Veľmi sa z Tvojho komentára teším a som rada, že vajíčka pobavili. A dúfam, že kus kus bude chutiť, kľudne daj vedieť, ako to dopadlo 🙂
Kuskus sa dá skvele využiť aj do koláča, akurát dnes som to skúsila. Len kuskus, vajíčko a nejako to nastrúhané jabĺčko so škoricou, zapiecť a koláč je hotový 🙂
Výborný nápad, ďakujem 🙂 hneď som aj dostala chuť, je to príma kombinácia 🙂