Pokrm, kvôli ktorému sa oplatí mať doma strúhanku, hoci nezvyknete vysmážať rezne

“Ja strúhanku nemeliem, lebo rezne doma nerobievam.” Túto vetu som počula snáď už sto krát. 

Vždy však existuje “ale”. A to aj v prípade strúhanky. Tá je totiž takou zaujímavou surovinou, že mi je až ľúto, že sa jej použitie obmedzuje len na prípravu vysmážaných jedál, zahusťovanie rôznych pokrmov, prípade vysypávanie foriem na pečenie.

Preto prišiel čas tento strúhankový mýtus vyvrátiť a ukázať, že strúhanka a vysmážanie je len jeden z tisíc spôsobov, ktoré táto surovina ponúka. Pretože strúhanka sa dá použiť aj bez kvapky oleja a rozpálenej panvice. Napríklad ako závarka do polievky. Dámy a páni, zoznámte sa, na scénu prichádzajú pasatelli. Jednuduchá cestovina do polievky, ktorú poznajú všetky šetrné talianske gazdinky a nonny.

Pasatelli – príklad šetrnosti

Nie len slovenské babičky boli šetrné a dokázali využiť každý kúsok jedla. Vedeli to aj gazdiné napríklad v takom Taliansku. So starším chlebom dokázali hotové divy.

Z talianskych, vedľa seba ležiacich regiónoch Emilia Romagna, Marché a Umbria, pochádza typ cestoviny, v ktorej vidiecke ženy nahradili múku starším strúhaným chlebom. Pod heslom “nepremrhať ani omrvinku chleba” tak vznikol zaujímavý druh cestoviny, ktorý sa potom zavaril do mäsového vývaru.

Pasatelli však svoje miesto nemusia mať len vo vývare. Dajú sa tiež uvariť vo vriacej vode a použiť ako klasická cestovina. Napríklad s pestom, posypané syrom, s plodmi mora, či sezónnou zeleninou. O tom však zas niekedy inokedy.

V jednoduchosti je krása. A chuť

Na výrobu pasatelli postačia tri základné suroviny: strúhanka, syr parmezánového typu a vajce. Na dochutenie troška soli a muškátového orieška, niekde je zoznam príchutí rozšírený aj o čierne korenie a citrónovú kôru.

Nie je to žiadna náhoda, že jednou z ingrediencií na výrobu pasatelli je práve parmezán. Región Emilia Romagna je totiž jeho domovom. A tak nečudo, že v kraji, kde o tento syr nebola núdza, gazdiné spojili tento syr, starší chlieb a vajce do skvelej cestoviny, ktorá sa v talianskych domácnostiach zvykla konzumovať najmä v zimných mesiacoch.

Keďže v našich končinách však vývar býva častou súčasťou nedeľných obedov, o strúhanku či suché pečivo nebýva núdza a v chladničke sa občas vyskytne aj syr parmezánového tipu (ktorý možno práve volá po urýchlenej spotrebe), prečo si nepripraviť toto zaujímavé jedlo aj v iných častiach roka?

 

Ako vyrobiť pasatelli?

Výroba pasatelli nie je vôbec zložitá. Pripravené cesto s konzistenciou plastelíny treba pretlačiť cez lis a uvariť vo vývare.

V Taliansku sa na výrobu pasatelli používal typický lis s názvom “ferro per i pasatelli”, v doslovnom preklade “železo na pasatelli”. Tento nástroj je však dnes ťažko zohnateľný, nie každý ho má doma a tak na jeho výrobu používajú dnes mnohé talianske ženy napríklad lis na zemiaky.

Ten môj, ktorý mám doma, má steny zužujúce sa smerom dole, praktickejší na výrobu pasatelli by však bol určite lis v tvare valca. Z toho môjho totiž občas cesto vyjde tade, kade by vôbec nemuselo. Dá sa s tým však žiť a príprava pasatelli nie je náročná, len cestu treba občas pomôcť nájsť tú správnu cestu.

Ak však doma lis na zemiaky nedržíte, pasatelli môžete skúsiť vyrobiť aj v mäsovom mlynčeku.

Aké množstvo pasatelli a vývaru budem potrebovať?

Talianske recepty na výrobu pasatelli ako závarky do polievky pre štvorčlennú rodinu uvádzajú trojnásobné množstvo surovín, než som použila ja; v receptúrach sa uvádza väčšinou pomer 150 g parmezánu a 150 g strúhaného chleba a 3 vajcia.

Podľa mojej skúsenosti však pre 4 osoby a štedrú porciu pasatelli vo vývare postačí menšie množstvo (50 g syra, 50 g strúhanky a 1 vajce).

Pre 4 dospelé osoby bude treba minimálne 1 liter vývaru. Keďže pasatelli počas varenia časť vývaru vstrebú (na to pozor najmä ak sa varia príliš dlho), smelo použite vývaru viac – 1,2 – 1,5 litra.

Nezabudnite, pasatelli môžete aj zamraziť

Čo v prípade, že ste tejto cestoviny vyrobili príliš veľa a do polievky ju všetku nevyužijete? Ešte čerstvú ju rozložte na tácku a vložte na pár hodín do mrazničky. Zmrazené pasatelli zosypte do nádoby alebo do vrecka a kým nepríde čas na ich konzumáciu, skladujte ich v mrazničke.

Keď budete nabudúce robiť vývar, pasatelli ako by ste našli. Zmrazené ich stačí hodiť do vriaceho vývaru a počkať kým sa uvaria. A obed alebo večera môže byť o päť minút na stole.

Rada na záver: Ak máte radi priezračný vývar, pasatelli radšej uvarte zvlášť, vo vriacej osolenej vode. Uvarené pasatelli vývar totiž trocha zakalia.


PASATELLI

Množstvo: pre 4 osoby

Čas prípravy: 10 minút

 

Suroviny

50 g strúhanky zo suchých rožkov

50 g syra parmezánového typu, nastrúhaného na jemno

1 vajce

štipka soli

štipka mletého muškátového orieška

štipka mletého čierneho korenia (môžete vynechať)

1/2 čajovej lyžičky citrónovej kôry z chemicky neošetreného citróna (môžete vynechať)

… a cca 1, 2 l hovädzieho, kuracieho či zeleninového vývaru

 

Postup

1. Na doske alebo v miske vypracujte zo všetkých surovín cesto. Malo by byť mäkké a poddajné ako plastelína, aby sa dalo pretlačiť cez lis. Ak sa vám v ruke rozsýpa a je na pretláčanie cez lis príliš tvrdé, zapracujte doňho čajovú lyžičku vody.

2. Cesto vložte do lisu na zemiaky a postupne ho cezeň pretlačte.

Ak používate lis so zužujúcimi sa stenami, je lepšie cesto rozdeliť na niekoľko častí a pasatelli spraviť kratšie – pretláčanie bude jednoduchšie.

Ak máte doma lis s telom v tvare valca, cesto rozdeľovať nemusíte. Nožom z lisu oddeľte pasatelli vždy, keď budú mať dĺžku cca 4 – 5 cm.

3. Pasatelli ihneď zavarte do vriaceho kuracieho, hovädzieho alebo zeleninového vývaru, uvarené budú približne o 5 minút.

Čerstvé pasatelli však môžete aj zamraziť. Rozložte ich v jednej vrstve na tácku a vložte do mrazničky na niekoľko hodín. Zmrazené pasatelli zosypte do nádoby alebo do vrecúška označeného dátumom mrazenia. Spotrebujte do troch mesiacov.


Páčil sa vám tento článok? Ak si myslíte, že vaši známi mohli oceniť recept na pasatelli a využiť strúhanku tak trochu netradične, pokojne ho zdieľajte. Strúhanke zdar!

You may also like

5 komentárov

  1. Ahoj Lucia, Tvoje články miluju, vždy tam najdu něco zajímavého. Tento článek se mi moc líbí. Supr vychytávka. Strouhanky je doma vždy dostatek a parmezán by se měl taky najít, tak nebude problém to vyzkoušet. Je dobré, že se to dá zamrazit. Občas je potřeba rychlé vaření a tak se to bude hodit.
    Děkuju a těším se na Tvoje další vychytávky.

    1. Ahoj Vašku, my sme skrátka rovnaká krvná skupina a bavia nás rovnaké veci 🙂 Ďakujem za komentár a keď budeš robiť pasatelli, daj vedieť, ako si bol spokojný, som veľmi zvedavá! Pozdravujem a želám krásny deň 🙂

  2. toto je uplna pecka Lucka! u nas doma je zvyšne pečivo či chlieb takmer na dennom poriadku (podla mojho muža, ak by nam chýbal chlieb, tak asi nastane koniec sveta 😀
    a dochadzaju mi užniekedy napady ako ho zužitkovať. vyprážam tiež málo, a ked ta struhanka zo starého pečiva dlšie stojí, už mi nevonia 🙁
    takže vítam každý spôsob spracovania starého pečiva a toto vyzera veľmi dobre. zíde sa do vývaru. na inšpi pridavam svoje naj: panzanella, paradajkovo-chlebova polievka, syrove krutony a ochutená struhanka /petrželka, citro.kôra,cesnak sol korenie čili/ na všetko zapekané.

    1. Dobrý deň,
      ďakujem za postreh 😀 Možno jazykovedci medzičasom zmenili pravidlá, ale podľa mojich zdrojov je slovo vysmážať spisovné. Ak by ste mali k tomu nejaký iný zdroj, budem rada, ak dáte vedieť, nerada robím prehrešky proti slovenčine 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.