Inšpirácia pre dni, keď máte doma kopec rožkov

Plnka z kuracích pečienok

Je pre mňa naozaj čarovný pokrm, pretože prekvapivo spája dve veci, ku ktorým nemám veľmi horúci vzťah. Strúhanku a pečienky. Vysvetlím.

V mojej kuchyni sa totiž takmer nevysmáža a bez strúhanky v iných jedlách sa viem zaobísť. So starými rožkami mám teda tak trochu problém, strúhanka sa skrátka v mojej kuchyni veľmi  nenosí. Teda nestrúha. A pečienky?  Tie rozhodne nepatria k mojim obľúbeným ingredienciám.

Ale! Život v kuchyni je pestrý a plný prekvapení , dokáže spojiť nespojiteľné a zmeniť aj tie najradikálnejšie bytosti na mierumilovné baránky. Lebo ja odjakživa neznášam pečienky. A túto skúsenosť som si z detstva preniesla aj do dospelosti. Pred pár rokmi som sa však v kuchyni u mojich rodičov stretla so svojou švagrinou a štebotajúc o všetkom možnom, som si zrazu všimla, že čosi krája. Keď som sa dozvedela, ČO krája, vybavili sa mi spomienky na obedy v školskej jedálni, typický pach pečienok, moja bezradnosť, čo spravím s obsahom taniera a sklamanie, že budem zase hladná. Takže keď ma naša Ivet ponúkla plnkou z kuracích pečienok, hlava zavelila na útek. No moja ruka, ani neviem prečo, sa zrazu vystrela, ústa povedali ďakujem a jazyk zrazu zistil, že to, čo je v ústach, nie je iba jedlé, ale že je to dokonca veľmi dobré.

A tak som sa, predstavte si, skamarátila s hydinovými pečienkami. Recept na plnku z kuracích pečienok som si zapísala do svojho zošita na recepty a počas Martinských hodov v tom istom roku som sa odvážila konečne ochutnať aj husaciu pečienku. Áno, hydinové a bravčové pečienky, to je veľký rozdiel, ja viem. Ale zážitky zo školskej jedálne boli také silné, že pečienky som nikdy nejedla. Žiadne. A tak som nemohla vedieť, že hydinové pečienky vlastne nie sú žiadna gurmánska tragédia.

Takže vo chvíľach, keď mám občas doma viac rožkov než by bolo treba, u mäsiara hádžem očkom, či nemajú náhodou čerstvé kuracie pečienky. A ak majú, ide sa na vec. Robím plnku. Či už k nedeľnému kuriatku alebo len tak na večeru so zeleninovým šalátom.

Viem, že v súčasnosti majú ľudia ku kuracím pečienkam dosť vyhranený vzťah, jedni ich obhajujú kvôli vysokému podielu vitamínov a železa, iní ich zatracujú, lebo ich považujú za orgán, v ktorom sa hromadia toxické látky.

Ak patríte k milovníkom pečienok, dúfam že vás dnešný recept poteší a ak ich naopak nemáte radi a ani si ich neplánujete obľúbiť, mám pre vás dobrú správu – recepty z prebytkov pečiva ešte budú. A bude ich kopec!  😉


PLNKA Z KURACÍCH PEČIENOK

Plnka z kuracích pečienok

Množstvo: pre 6 osôb

Čas prípravy: 20 minút, pečenie cca 30 – 40 minút

 

Suroviny:

500 g kuracích pečienok

3 – 4 vajcia

5 – 6 rožkov alebo 2 bagety, recept funguje s čerstvými aj s dvojdňovými

1 menšia cibuľa

2 strúčiky cesnaku

hrsť petržlenovej vňate

štipka muškátového orieška

soľ

čierne korenie

olej alebo masť na orestovanie pečienok

maslo na vymastenie alobalu

 

Postup:

1. PRIPRAVTE SI SUROVINY A ROZOHREJTE RÚRU: Cibuľu nakrájajte na drobno, cesnak prelisujte, petržlenovú vňať nasekajte. Rožky nakrájajte na malé kocky s veľkosťou cca 0,5 x 0,5 cm. Pečienky natrhajte nožom na malé kúsky. Pečienku chyťte ľavou rukou a nožík v pravej ruke otočte pod 45 stupňovým uhlom doprava (ako keby ste chceli odomykať). Čepeľou noža prechádzajte po povrchu pečienky zľava do prava, až sa začne trhať. Rúru začnite predohrievať na 180 stupňov.

2. ORESTUJTE PEČIENKY: Vo veľkej panvici, do ktorej sa vám zmestia všetky suroviny, rozpáľte tuk a pridajte cibuľu. Opražte ju do sklovita a pridajte cesnak. Počkajte, kým sa rozvonia, bude to trvať možno 20 – 30 sekúnd. Potom pridajte natrhané pečienky, osoľte ich, a restujte, kým ich povrch nezmatnie a nezbledne. Nemusíte ich restovať príliš dlho, v rúre sa ešte dopečú. Panvicu odložte zo sporáka.

3. PRIDAJTE ZVYŠOK SUROVÍN: K pečienkam priemiešajte najskôr nakrájané rožky, korenie a muškátový oriešok. Potom pridajte vajíčka a petržlenovú vňať a opäť premiešajte. Výsledkom bude mazľavá zmes, z ktorej budete tvarovať plnku.

4. VYTVARUJTE VALČEKY Z PLNKY A UPEČTE: Z alobalu utrhnite 2 obdĺžniky ktorých dĺžka bude približne 1,5 násobok šírky alobalu. Alobal poriadne vymastite maslom, aby sa pečienky k nemu neprilepili. Najlepšie to ide takým, ktoré nie je príliš stuhnuté. Plnku rozdeľte na dve časti. Z prvej časti odoberte do rúk toľko plnky, koľko sa vám zmestí do dlaní a vyformujte ju približne do tvaru gule. Preneste na alobal. Znova odoberte plnku z prvej časti, a položte pozdĺžne tesne vedľa plnky na alobale tak, aby sa spojili. Tento postup opakujte dovtedy, kým neminiete celú prvú polovicu plnky.

Tvar plnky na alobale ešte rukami upravte do úhľadného vačeka. Alobal tesne zaviňte okolo plnky, takto sa jej tvar ešte upraví. Voľné konce poriadne zatočte, aby plnka nevyšla z alobalu von. Plnku môžete ešte pre istotu zabaliť do ďalšieho kúska hliníkovej fólie. Preneste na plech a vytvarujte aj druhý valček.

Pečte pri 180 stupňoch približne 30 – 40 minút.

Podávejte ju teplú. buď ku kuriatku alebo len tak, so zeleninovým šalátom.

Príprava plnky

Príprava plnky

Príprava plnky

Príprava plnky

Príprava plnky

Príprava plnky

Príprava plnky

Príprava plnky

Príprava plnky

Plnka z kuracích pečienok


A aký je váš vzťah ku kuracím pečienkam? Pripravujete ich doma alebo sa ich stránite?

 

 

 

 

 

You may also like

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.