V kuchyni sa snažím fungovať predovšetkým tak, aby mi žiadne zvyšky neostávali. Ale keďže výnimka potvrdzuje pravidlo, a v kuchyni obzvlášť, občas sa stane, že z brokolice mi ostane nazvyš jej hlúb.
Napríklad vtedy, keď chcem, aby zeleninová príloha na tanieri vyzerala pekne a efektne – vtedy pripravím len brokolicové ružičky a hlúb si odložím na iné predstavenie. Alebo, v čase brokolicovej nadúrody, pri príprave obeda či večere použijem ružičky a hlúby dostanú priestor v inom jedle.
Občas však hlúb odkladám naschvál. Keď mám doma málo zeleniny, alebo potrebujem uvariť rýchlo a zdravo, ružičky použijem do hlavného chodu a hlúb zas nechám zažiariť v polievke. A ako na tú žiariacu polievku, dozviete sa v dnešnom recepte.
Základná surovina č. 1 – brokolicový hlúb
Prečo je hlúb taký výborný pomocník pri príprave polievky? Polievke totiž dodá jemnejšiu chuť. Ak by som ho pri príprave dnešnej polievky vynechala, musela by som pridať viac zemiakov alebo mrkvy. Vďaka mrkve by bola polievka sladšia, väčšie množstvo zemiakov by zas ovplyvnilo štruktúru polievky. Aj tú totiž brokolica zjemní a polievkový krém je hladší a jemnejší.
Základná surovina č. 2 – voda, v ktorej sa pred tým varili brokolicové ružičky
Ak plánujete variť brokolicové ružičky, vodu, v ktorej sa varili, nevylievajte, ale odložte si ju na prípravu polievky. Aj pri krátkom blanšírovaní brokolice sa do vody uvoľní časť minerálnych látok a chlorofylu a hoci ide o šetrnú tepelnú úpravu, ktorá v brokolicových ružičkách zanechá maximum živín, bola by škoda vodu z prípravy brokolice vylievať. Je rozhodne zaujímavejšou a na živiny bohatšou surovinou, ako čerstvo napustená voda z vodovodu.
Zelenina vám dá krídla
Nie len energetický nápoj vám môže dodať krídelká. Dokáže to aj zelenina vo vašej chladničke. Vďaka nej môžete popustiť uzdu svojej fantázii a uletieť si na vzrušujúcu zeleninovú jazdu, ktorá bude vždy iná a nečakaná. Závisí len od vás a vášho domáceho zeleninového výberu, akým smerom sa vyberiete.
Ja som do polievky zvolila kombináciu brokolicový hlúb – mrkva – zemiak. Je to totiž úplný základ, ktorý doma väčšinou mám a ktorý nikdy nesklame. Zemiak sa však dá nahradiť sladkým zemiakom alebo zelerom, prípadne ho s mrkvou môžete vynechať úplne a použiť namiesto nich karfiol či špenát. Polievku určite nepokazí ani pór, kúsok tekvice, cuketa či fenikel.
Želám vám príjemný bádateľský zážitok a ak sa vám brokolicovo-zeleninový úlet vydaril, určite mi dajte vedieť do komentárov ako sa vám páčil a ako chutil.
KRÉMOVÁ POLIEVKA S BROKOLICOVÝM HLÚBOM
Množstvo: 6 – 8 porcií
Čas prípravy: 30 minút
Suroviny
1 cibuľa
3 strúčiky cesnaku
2 stredne veľké mrkvy
1 brokolicový hlúb
1 stredne veľký zemiak
1500 ml vody, ktorá ostala z varenia brokolicových ružičiek (alebo zeleninového vývaru)
1/2 čajovej lyžičky kurkumy
soľ
čierne korenie
Postup
1. PRIPRAVTE SI ZELENINU: Cibuľu a cesnak nakrájajte na drobno. Mrkvu, hlúb aj zemiak nakrájajte na menšie kúsky. Na tvare nezáleží, skôr na veľkosti – menšie kúsky zeleniny sa uvaria rýchlejšie.
2. OPRAŽTE ZELENINU: V hrnci na tuku opražte najskôr cibuľku. Potom pridajte kurkumu a cesnak, nechajte ho rozvoňať a vzápätí do hrnca prisypte mrkvu. Pražte ju približne tri až štyri minúty, kým začne púšťať šťavu. Pridajte nakrájaný brokolicový hlúb a ešte dve až tri minúty pokračujte v miešaní. Nakoniec dajte do hrnca zemiaky, zeleninu zalejte studeným zeleninovým vývarom. Ochutnajt a podľa potreby osoľte – ak bol solený zeleninový vývar, možno soľ nebude potrebná vôbec. Pridajte čierne korenie a varte do zmäknutia.
3. ROZMIXUJTE POLIEVKU: Keď je zelenina mäkká, polievku rozmixujte na hladký krém, ideálne v stolnom mixéri. Podľa potreby ešte dochuťte soľou a korením, milovníci cesnaku môžu pridať čerstvo prelisovaný strúčik cesnaku.
4. OZDOBTE A PODÁVAJTE: Polievku podávajte napríklad s pažítkou, obľúbenými semienkami, tekvicovým olejom alebo s cesnakovými krutónmi.