Čo sa bude diať na blogu počas prázdnin?

Prečítané leto 2017

Taaak a je to tu zas. Leto, prázdniny, slnko, zmrzlina, stanovačky, voda, letné tábory, dovolenky, grilovačky, a hlavne – ODDYCH.

Keďže posledné týždne som prežila veľmi veľmi rýchlo a vplyvom rôznych okolností a udalostí to bolo psychicky aj fyzicky dosť náročné obdobie, leto som sa rozhodla venovať predovšetkým oddychu. Ale hlavne – svojim deťom. Kvôli blogu to bolo pre mňa nie celkom ľahké rozhodnutie, lebo práve on mi dáva veľa radosti, o ktorú som nechcela prísť. Na druhej strane, berie mi aj veľa energie, ktorú momentálne potrebujem odniekiaľ získať naspäť.

Ktosi tam hore to však skvele riadi a preto v momente, keď som mala rozpísaný článok o tom, prečo si dám v lete s blogovaním pauzu, objavila sa Viki. Slovo dalo slovo a ja som prijala ponuku od dievčat z Prečítaného leta byť súčasťou ich prázdninového projektu. Bola som nadšená, pretože Prečítané leto si ma hneď získalo a umožnilo mi skĺbiť pred tým neskĺbiteľné – vlastné deti a blog.

Nasledujúce dva mesiace budú teda nielen o varení, ale najmä o deťoch, o čase strávenom s nimi, o čítaní, o spoločnej zábave a spoločnom objavovaní, šmrncnutom omrvinkovskými myšlienkami.

Počas najbližších deviatich prázdninových týždňov sa tak môžete tešiť na veselé aktivity, ktoré budeme robiť spolu s Lukáškom a Kubkom. Naše dobrodružstvá nájdete každý týždeň nielen tu na blogu, ale aj na Facebooku Do poslednej omrvinky a Prečítaného leta.

O čom je Prečítané leto a kto za ním stojí?

Prečítané leto je jeden krásny a milý projekt, ktorý mal premiéru minulý rok. Vymysleli ho Viki a Alžbeta, ktoré sa na svojich blogoch venujú knihám (nielen) pre deti. Vikin blog sa volá Čítajme si spolu a Alžbetin zas Malý pampúch.

Celý projekt je vymyslený preto,

  • aby sa deti a dospelí spolu v lete zabavili,
  • aby si rodičia trocha oddýchli od vymýšľania letných aktivít (lebo tie dostanete ako na tácke práve vďaka Prečítanému letu),
  • aby sa škôlkari a školáci počas prázdnin nenudili a najmä,
  • aby si svoje hlavičky trénovali aj vtedy, keď sa nerieši škola, úlohy a učenie.

Prázdninový útlm

Toľko v skratke. Ak vám tieto informácie nestačia a radi by ste vedeli ešte viac, nech sa páči, tu sa dozviete úplne všetko:

ČO JE PREČÍTANÉ LETO?

ČO ZA PLIAGU JE TEN PRÁZDNINOVÝ ÚTLM?

 

No a ako to celé bude prebiehať?

Dievčatá z Prečítaného leta to vymysleli takto: každý letný týždeň bude venovaný nejakej téme. Ku každej téme pripravili 2 zoznamy kníh – jeden pre deti od 2 do 4 rokov a druhý pre deti vo veku 5 až 7 rokov (oba nájdete na konci tohto článku).

Hoci hlavnou myšlienkou Prečítaného leta sú knihy a čítanie, ku každej téme budú zároveň blogeri zo spriatelených blogov (medzi nimi aj Do poslednej omrvinky) vymýšľať rôzne aktivity, ktorými sa budete môcť inšpirovať, ak by ste potrebovali pre seba a vaše deti vymyslieť nejakú zmysluplnú letnú činnosť.

Lebo, neviem ako ste na to s vymýšľaním aktivít pre deti vy, ale mne už niekedy naozaj dochádzajú nápady. Preto som veľmi zvedavá, čím všetkým Prečítané leto prekvapí. Predpokladám, že z neho budeme s deťmi čerpať ešte aj na jeseň a v zime.

Minulý rok napríklad mamy v rámci Prečítaného leta vymysleli pre detičky obrovské množstvo aktivít – poznamenávam, že úplne jednoduchých a nenáročných ale zato neuveriteľne inšpiratívnych. Detičky sušili kvietky, mrazili hračky do ľadu, postavili stan z posteľnej plachty, triedili lupene kvetov, navštívili Arborétum, stavali domčeky pre hmyz, maľovali kamienky, cestovali vlakom, putovali lesom, brodili sa potokom, vyrobili si močiar vo vedre, lovili ryby, stavali hrady, vytvorili si vlastnú meteostanicu, hrali hry na počasie, vyrábali papierové veterníky aj hudobné nástroje…

No nie sú to všetko krásne nápady? Všetky pekne na kôpke nájdete tu.

Témy Prečítaného leta

 

Kedy to celé vypukne?

Prečítané leto začne v pondelok 3. júla a bude trvať nasledujúcich 9 týždňov.

 

Ako sa môžete zapojiť do projektu Prečítané leto?

Jednoducho.

Klikajte na web Prečítaného leta – www.precitaneleto.sk a (alebo) Prečítané leto na Facebooku a sledujte tipy na týždenné aktivity a knihy pre deti.

Ak sa chcete aktívne zapojiť, prihláste sa do uzavretej skupiny Prečítané leto, kde budete môcť zverejniť svoje letné dobrodružstvá so svojimi deťmi a Prečítaným letom.

Informácie k Prečítanému letu môžete získať aj emailom – ak sa na webe Prečítaného leta prihlásite k odoberaniu elektronického spravodaja.

Prečítané leto vás však nezaväzuje k žiadnemu súťaženiu ani aktivitám navyše – pretože cieľom projektu je okrem iného aj pohoda a oddych a nie naháňanie sa za plnením ďalších cieľov. Z aktivít aj odporúčaných kníh si vyberiete len tie, ktoré vás zaujmú a budú sa vám hodiť do vašich letných plánov.

 

Prečo som sa rozhodla zapojiť do projektu Prečítané leto?

Tých dôvodov je toľko, že som proste nemohla povedať nie. Mám deti. Chcem aby čítali. Aby mali rady knihy. Chcem aby prežili pekné leto. Aby mali naň pekné spomienky. Aby sme si ho užili spolu. Aby som si po lete mohla povedať, že toto leto sme spolu zažili kopec pekných spoločných zážitkov. A chcem si oddýchnuť a načerpať nové sily.

Myslím že spoločné zážitky s blízkymi ľuďmi sú to najcennejšie, čo si môžeme dať. Z detstva si totiž síce pamätám aj hračky, ktoré som dostala na narodeniny alebo na Vianoce, najviac a najradšej však spomínam na spoločné výlety, dovolenky a zážitky s mojimi rodičmi a starými rodičmi, u ktorých sme trávili leto.

No a navyše…Neviem ako vaše deti, ale tie moje rastú akosi strašne rýchlo. Ešte toť nedávno som s Kubkom špacírovala okolo domu v hlbokom kočíku a teraz je to už veľký škôlkar, ktorý o dva roky dostane svoju prvú aktovku. Pribudol mu aj malý braček Lukáško a z malého bábätka je už chlapec, ktorý sa nemôže dočkať, kedy nastúpi do škôlky.

 

Leto patrí deťom a ja ho chcem stráviť s tými mojimi.

Minulý rok som bola naštartovaná ako raketa a všetok svoj voľný čas som venovala rozbiehaniu tohto blogu. Kým chlapci snívali svoje poobedné a nočné sny, ja som sedela za počítačom, upravovala fotky, varila, chystala recepty, fotila. Ani som si poriadne nestihla uvedomovať to, že vonku svieti slnko, občas si ľahnúť do trávy a len tak sledovať pohybujúce sa oblaky.

Neľutujem síce ani minútu, pretože výsledkom je krásny koníček, ktorý ma zoznámil s mnohými zaujímavými ľuďmi, ale…čosi mi v tom minuloročnom lete chýba – oddych a viac zážitkov s vlastnými deťmi.

A zvyšok už viete. Toto leto bude teda blog fungovať v kľudovom režime. Rovnako ako počas roka, aj v lete tu nájdete každý týždeň nový príspevok, budú však ladené predovšetkým v štýle Prečítaného leta  a hlavne pre deti. Pre tie moje, ale ak chcete, aj pre tie vaše.

Takže, ak chcete, inšpirujte sa, čítajte, tešte sa s vašimi deťmi a hlavne – oddychujte.

 

TIPY NA KNIHY PRE DETI VO VEKU 2 – 4 ROKY

knizky 2-4 (PL 2017)

TIPY NA KNIHY PRE DETI VO VEKU 5 – 7 ROKOV

knizky 5-7 (PL 2017)

You may also like

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.