P.F. 2017…a nedopité šampanské zo silvestrovskej noci určite nevylievajte

Risotto so sampanskym

Silvestrovská oslava bez šampanského je ako Paríž bez Eiffelovky.  Ale, podobne ako na Eiffelovku nepotrebujete vystúpiť každý deň, ani na Silvestra nie je treba šampanského vypiť príliš veľa. Stačí toľko, aby pohárik sektu bol zlatým klincom večera a nie zabijakom silvestrovského žúru. Najmä, ak ste už čo to požili pred polnocou. Kombinácia rôznych druhov alkoholu zavŕšená šampanským je totiž najlepšou cestou k novoročnej opici.

Vyzbrojená týmito skúsenosťami z vlastného života si na polnočný šampus dávam pozor. A keďže obvykle nie som sama, kto je v noci na Silvestra voči tomuto zlatému moku obozretný, občas sa stane, že prvým novoročným zvyškom sa stane práve nedopité šampanské. 

Logicky teda prichádza na pľac otázka “čo s ním?”. Vyliať? Dopiť? A viete vy čo? To prvé rozhodne nie a to druhé iba ak vás nepremohla opica. Je však možné tretie aj štvrté. A ak vás zaujíma čo, čítajte ďalej.

Minimálne dve možnosti záchrany zvyškov šampanského

Tá prvá znie: dôkladne uzavrieť a uložiť do chladničky. Ak vám pri otváraní šampusu pôvodný štopeľ odletel kamsi do nenávratna, fľaša sa dá uzatvoriť napríklad vzduchotesnou zátkou, ktorá sa dá kúpiť u predajcov vína aj v obchodoch s kuchynskými potrebami. V prípade núdze pomôže aj potravinárska fólia a obyčajná gumička. Uzavreté šampanské vydrží v chladničke 3 – 5  dní.

Ak máte na Nový rok pocit, že potrebujete detoxikačnú kúru a alkohol nemôžete vidieť ani cítiť najbližší mesiac, lepšie, ako vyliať šampanské do výlevky, je zamraziť ho. Ideálne je mraziť ho v množstvách po 50 alebo 100 ml, tak budete môcť rozmraziť len toľko, koľko budete práve potrebovať. Pri zamrazovaní je treba rátať s tým, že šampanské v mrazničke podstatne zväčší svoj objem, preto ho do nádoby na mrazenie nalejte iba do polovice jej objemu.

A načo by ste asi tak mohli potrebovať zvyšky šampanského? Napríklad do risotta.

Risotto alebo rizoto?

Do očí aj do uží mi síce oveľa lepšie lezie rizoto, ale na tanieri mám oveľa radšej risotto. Rizoto je pre mňa odjakživa zmes varenej ryže, kuracieho mäsa, mrkvy a hrášku – teda jedlo, aké sa zvyklo pripravovať v školských jedálňach alebo doma zo zvyškov ryže a kuracieho mäsa. Nič viac a nič menej. Proste jedlo, ktoré sa dalo jesť, zasýtilo, ale ktoré nikdy nepatrilo k tým, ktoré by uvaril zaľúbený muž svojej vyvolenej pri prvej návšteve jeho pánskeho príbytku. Zato risotto, to už je iná káva! S ním sa už dajú pri večeri vo dvojici zožať slušné úspechy. A pri opakovane dobrých výkonoch sa famózne výsledky v kuchyni dajú pretaviť až do súhlasu s ponukou na sobáš.

Takže, u mňa doma je to tak – risotto nie je rizoto, hoci sa pripravuje v podstate z tých istých surovín a znie takmer identicky. Risotto totiž nie je žiadna zmes zvlášť uvarenej ryže zmiešanej so surovinami čo chladnička dala. Risotto je taliansky pokrm z ryže, ktorá sa pripravuje vo vývare spolu s ďalšími ingredienciami – mäsom, zeleninou či morskými plodmi. Výber ryže na rizoto tiež nemôže byť čisto náhodný a pod heslom “čo dom dal”. Pripravuje sa z druhov ryže určených špeciálne na risotto, najčastejšie z talianskych druhov Arborio, Carnaroli alebo Vialone Nano. Sú totiž bohaté na škrob, ktorý zabezpečí výslednú krémovú konzistenciu risotta.

Pre toho, kto si doma risotto robieva, to nie sú žiadne nové informácie. Ak však risotto až tak často nepripravujete, pre dokonalý výsledok sa vám bude hodiť zopár tipov, ktoré vám pomôžu k lepšiemu výsledku.

Päť tipov pre dokonalé risotto:

1.       Risotto bez vývaru nie je celkom to pravé orechové, preto je fajn odložiť si z nedeľného obeda aspoň liter čistého vývaru bez zeleniny a rezancov. Čistý vývar vydrží v chladničke do jedného týždňa, v mrazničke ho môžete skladovať oveľa dlhšie. Vývar na risotto môže byť nielen z mäsa, ale aj čisto zeleninový.

2.       Risotto podlievajte horúcim vývarom. Podlievanie studeným vývarom zastaví varenie ryže, čím sa zhorší výsledný efekt.

3.       Vývar pridávajte postupne, v malých množstvách. Vždy počkajte, kým ryža vývar absorbuje, až potom pridávajte ďalšiu dávku. Ja vývar obvykle pridávam na tri až štyri krát. Risotto je hotové vtedy, keď je ryža uvarená na skus – pri zahryznutí musí klásť jemný odpor. V žiadnom prípade nesmie byť nedovarená ale ani rozvarená. Toto štádium najlepšie objavíte priebežným chutnaním ryže.

4.       Soľou dochucujte až tesne pred podávaním. Väčšina vývarov je aspoň čiastočne slaných a ryža bude mať slanú chuť už len vďaka duseniu vo vývare, pretože soľ z neho prejde počas tepelnej úpravy do ryže. Aby ste risotto to nepresolili, soľte ho až na konci varenia, po zmäknutí ryže, keď ste už skončili s podlievaním vývarom.

5.       Pre jemnejšie risotto,  na záver do hotového jedla vmiešajte maslo a parmezán.

 


RISOTTO SO ŠAMPANSKÝM

Risotto so šampanským

Čas prípravy: 10 minút + varenie cca 20 minút

Množstvo: pre 2 osoby

 

Suroviny:

120 g ryže Arborio,  Carnaroli, alebo Vialone nano

100 ml šampanského

500 – 600 ml kuracieho vývaru

1 malá cibuľa

2 strúčiky cesnaku

1 zelená paprika

½ vaničky šampiňónov

100 g mrazeného hrášku

NA DOKONČENIE

30 g masla

50 g parmezánu, nastrúhaného na jemno

soľ a čierne korenie podľa potreby – ochucujte nimi však až keď bude risotto hotové

 

Postup:

1. PRIPRAVTE SI SUROVINY: Cibuľu nakrájajte na drobno, cesnak nasekajte a papriku nakrájajte na kocky. Šampiňóny očistite a nakrájajte na tenké plátky. Odvážte si ryžu, pripravte šampanské a začnite zohrievať vývar.

2. PRIPRAVTE ZÁKLAD NA RISOTTO: Vo veľkej hlbokej panvici nechajte roztopiť asi 1,5 cm hrubý plátok masla. Keď sa maslo roztopí a začne jemne peniť, vhoďte doňho cibuľu a na stredne silnom plameni nechajte pražiť, kým cibuľa nebude priesvitná. Potom pridajte cesnak a pražte približne 20 sekúnd, kým sa cesnak nerozvonia. Nenechajte ho zhnednúť, inak zhorkne. Potom vmiešajte papriku a približne po minúte aj šampiňóny. Miešajte, kým nezačnú púšťať vlastnú šťavu. Tú nechajte vydusiť.

3. UVARTE RISOTTO: K poduseným šampiňónom a paprike prisypte ryžu. Dôkladne ju zamiešajte, aby sa obalila do zvyškov tuku a potom prilejte šampanské. Suroviny v ňom duste, kýmte dusiť kým sa šampanské nevyparí. S ubúdajúcou tekutinou v panvici  však strážte obsah panvice čoraz pozornejšie a miešajte, aby sa vznikajúce risotto nepripálilo. Medzitým skontrolujte, či vývar zovrel, do risotta ho treba pridávať horúci.

V momente, keď sa šampanské vyparí a panvica je takmer suchá, prilejte asi tretinu vriaceho kuracieho vývaru a za občasného až stáleho miešania (podľa intenzity plameňa a s ubúdajúcim vývarom v panvici) risotto nechajte opäť dusiť, kým sa vývar takmer nevyparí a nevpije do ryže. Potom pridajte ďalšiu tretinu vývaru a postup opakujte. Poslednú tretinu vývaru pridávajte postupne, podľa tvrdosti ryže. Je možné, že ho nebudete potrebovať všetok, môže sa však stať, že ho budete potrebovať aj trochu viac. Ak vám už neostal žiadny vývar, risotto dokončite s horúcou vodou. Risotto je hotové v momente, kedy bude ryža tvrdá na skus, to znamená, že zrnko bude uvarené, ale v žiadnom prípade nie rozvarené a pri hryzení bude klásť jemný odpor.

4. DOKONČITE RISOTTO: Do risotta vmiešajte mrazený hrášok, v horúcej ryži povolí a prehreje sa, ďalšiu tepelnú úpravu nepotrebuje. Nakoniec zamiešajte maslo a približne dve tretiny nastrúhaného parmezánu. Osoľte a okoreň30te podľa vlastných chuťových preferencií, a podávajte ihneď, posypané zvyškom parmezánu.

Príprava risotta

Príprava risotta

 

Príprava risotta

Príprava risotta

Príprava risotta

Risotto so šampanským


Drahí moji, v novom roku vám želám len to najlepšie a ak máte nejaké skvelé tipy, ako spotrebovať zvyšky šampanského zo silvestrovských osláv, určite sa nezabudnite pochváliť.

You may also like

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.