Príbeh o tom, ako sa zo zvyšku ryže stali ryžové guľky do polievky

IMG_5911_jedlo FINAL2

Minule som mala fakt krízu. Chladnička prázdna, moja hlava prázdna, chuť variť bola výrazne nepriamo úmerná mojej únave. Čosi na mňa liezlo, aj všetci okolo mi liezli na nervy, dokonca aj ja sama som si liezla na nervy. No proste deň ako stvorený na to, aby som sa zahrabala niekam do perín a nevyliezala odtiaľ minimálne 24 hodín. Ale ako to už v živote ženy býva, domácnosť nepočká, deti tiež nie a vlastne ani vaše žalúdky. A manžela by tiež bolo fajn privítať niečím teplým keď sa vráti z práce. Okrem otvorenej náruče aj plnými hrncami. Lebo veď viete ako to je – najedený muž rovná sa spokojný muž. 

Pozbierala som teda zvyšky svojej energie aj zvyšky, čo mi ostali v chladničke a spravila polievku. S bruchom sýtym a mysľou ukľudnenou chvíľkou v sede pri tanieri plnom polievky sa mi trochu uľavilo.

Som si istá, že tieto pocity dôverne poznáte aj vy, preto vám dnes prinášam recept na rýchlu polievku, v ktorej navyše nájdu svoj šťastný koniec aj zvyšky ryže z predvčerajšieho obeda, prípadne mäso z vývaru.

Základom polievky je základ – zeleninový

Na túto polievku budete potrebovať zeleninu. Predovšetkým mrkvu a potom hocijakú inú zeleninu, akú máte momentálne v chladničke či mrazničke. Či už zvolíte pór, karfiol, stonkový zeler alebo mrazený hrášok, chybu nespravíte. A chybu nespravíte ani vtedy, ak nepoužijete cibuľový základ – obvyklý úvod každej polievky. Pretože ja som vo chvíli, keď som šla variť túto polievku, nemala doma ani obyčajnú cibuľu. A s výberom zeleniny to tiež nevyzeralo nijak exkluzívne, doma som mala iba mrkvu, kúsok petržlenu a polovicu póru. Mala som však porciu ryže, ktorá ostala z nedeľného obeda, a preto…

Po základe prichádza na rad závarka

Tú vyhlasujem za zlatý klinec dnešnej polievky. Závarka v podobe ryžových guliek sa hodí do akejkoľvek inej zeleninovej polievky,  takže recyklácia ryže touto formou nemusí prebehnúť len v recepte na polievku unavenej gazdinej.

Dajte polievke chuť

Keďže som nemala po ruke cibuľu ani vývar a priemyselne vyrábané ochucovadlá a bujóny nekupujem, polievke som potrebovala dodať chuť nejakým iným spôsobom. Jedným je orestovanie zeleniny na začiatku prípravy polievky. A druhým dochutenie korením a citrónom.

Fíha. Citrónom? Vážne? Ale áno, funguje to. Inšpiráciou na túto úžasnú chuťovú kombináciu mi bol recept od mojej kuchárskej guru Florentýny z blogu Kuchařka pro dceru. Flo, ako ju všetci familiárne oslovujú, napísala niekoľko kuchárskych kníh. Mojou najobľúbenejšou, ktorá vyšla spod jej pera, sú Hovory s řezníkem. V Hovoroch je neuveriteľné množstvo krásnych receptov zo všetkých druhov mäsa a neuveriteľne chutné recepty na kadejaké prílohy. Vďaka Hovorom som si našla cestu k rôznym úpravám mäsa a to aj k takým, ktoré som pred tým vôbec nemusela. Napríklad varené kuracie prsia. Uvarené len tak vo vode nie sú nejakou extra lahôdkou, ale keď ich varíte pod bodom varu a ešte k tomu v základe z mrkvy, masla, citrónu a korenia, je to zrazu úplne iné jedlo. Jemná maslová chuť  základu, s vôňou citróna a kyslosťou tak akurát, vyšperkovaná korením a bobkovým listom ma úplne dostala. Táto lahodná kombinácia, vyskladaná zo surovín, ktoré sú vždy doma, je pre gazdinú, ktorá potrebuje siahnuť na dno svojich síl aj kuchynských zásob, ako záchrana z neba.

Ak sa citróna predsa len bojíte, buďte s ním zo začiatku opatrní. Do polievky môžete zavariť len jedno koliesko citróna, alebo polievku uvarte bez neho. Duchutiť ju môžete až počas finálneho dochucovania – a to citrónovou šťavou podľa vlastných chuťových preferencií.

A čo je vlastne na tejto polievke take úžasné?

Že má skvelú chuť, hoci jej príprava zaberie len 15 minút. Nemusíte ju dochucovať žiadnym bujónom ale nepotrebujete na ňu ani žiadny vývar, aby ste dosiahli príjemnú chuť. Všetko za vás spraví korenie, citrón a orestovaná zelenina. Polievka navyše skvele chutí aj na druhý deň, keď sa uleží a všetky chute sa krásne spoja.

No a hlavne, spotrebujete konečne ten zvyšok ryže, čo sa v chladničke hlási o slovo.


ZELENINOVÁ POLIEVKA UNAVENEJ GAZDINEJ S RYŽOVÝMI GUĽKAMI

IMG_5939_FINAL

Množstvo: pre 4-6 osôb

Čas prípravy: 10 minút,  varenie: 15 minút

Suroviny:

1/2                         póru (môžete nahradiť inou zeleninou – kalerábom, stonkovým zelerom, karfiolom…)

2-3                         menšie mrkvy

1                             petržlen

½                           citróna, nakrájaného na kolieska, alebo pozri tip pod zoznamom surovín

6 guličiek              nového korenia

6 guličiek              čierneho korenia

3 ks                        bobkového listu

1,5 l                        vody

2 PL                       masla

 

TIP: Ak nemáte doma citrón s chemicky neošetrenou kôrou alebo nie ste si istí, či vám bude vyhovovať polievka s citrónovo kyslým nádychom, odšťavte polovicu citróna a šťavu pridávajte do polievky po častiach za stáleho ochutnávania. Zopár kvapiek citrónovej šťavy nie je v polievke takmer cítiť, šťava zo štvrtiny citróna dá polievke jemnú kyslosť a šťava z polovice citróna nebude vadiť žiadnemu milovníkovi kyslých polievok.

 

Na ryžové guľky:

5 PL                       uvarenej ryže (cca 200 g)

4 PL                       detskej krupice (cca 50 g)

1-2 PL                    olivového oleja

1                              vajce

2 PL                        sekanej petržlenovej vňate

štipka muškátového orieška

soľ

 

Postup:

  1. V miske pomocou vidličky zmiešajte suroviny na ryžové guľky, osoľte podľa potreby a cestíčko nechajte odstáť. Pre kompaktnosť guličiek je dobré, aby sa suroviny spojili čo najlepšie. Odstátím krupica v cestíčku trochu napučí a suchšia ryža vpije trochu tekutiny.
  2. Očistite zeleninu. Mrkvu a petržlen nakrájajte na cca 1 mm hrubé šikmé plátky. Pór nakrájajte na 2 cm dlhé, tenké pásiky. Citrón nakrájajte na kolieska. Ak je chemicky ošetrovaný , radšej z neho pred tým oškriabte kôru.
  3. V hrnci roztopte maslo a opečte na ňom najskôr mrkvu a petržlen. Po cca 2-3 minútach pridajte pór a opekajte približne ďalšie dve minúty. Zalejte približne litrom vody, vhoďte do nej korenie, bobkový list, plátky citróna a zvyšok masla a priveďte k varu. Potom plameň stíšte a polievku nechajte jemne pobublávať približne 5 minút.
  4. Medzitým si pripravte ryžové guľky. Cestíčko by malo byť natoľko husté, aby sa z neho dali tvoriť guľky. Ak sa vám v rukách rozpadáva, pridajte doňho ešte jednu až dve polievkové lyžice krupice. V uvedenom množstve surovín by však malo byť dostatočne husté a zahusťovanie by nemalo potrebovať. Ak sa vám naopak zdá príliš tuhé, pridajte doň ešte jednu polievkovú lyžicu oleja. Navlhčenými rukami vytvarujte z cestíčka malé guľky s priemerom cca 2 cm. Väčšie guľky sa mi veľmi neosvedčili, varením sa totiž zväčšia a o nejaké obryne plávajúce v polievke zas nestojíme. Vložte ich do polievky a varte kým nevyplávajú na povrch.
  5. Z polievky vyberte plátky citróna, korenie a bobkové listy a podávajte. Ak máte v chladničke zvyšok vareného kuracieho mäsa z vývaru, nakrájajte ho na menšie kúsky a vložte do polievky.

Dali by ste ryži šancu skončiť v ryžových guľkách? Alebo dokonca v takejto polievke? Ak áno, dajte vedieť, ako to dopadlo.

You may also like

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.