Zemiaky, zemiaky, kam s vami? Ak si občas kladiete aj vy túto otázku po tom, čo vám zvýši trocha varených zemiakov, s pomocou tohto receptu vyčaríte jednoduchú a chutnú večeru. U nás sú chlebové placky vždy príjemným spestrením jedálnička a ak nestihnem ísť do obchodu po pečivo, tak aj výborným záchranným kolesom.
Milujem recepty, pomocou ktorých sa dajú využiť zvyšné suroviny. Čím viac ich totiž poznám a čím viac možností mám, ak mi niečo náhodou zvýši, tým istejšie sa v kuchyni cítim.
Mať čím viac možností znamená nielen istotu, ale aj slobodu – pretože nie ste odkázaní na jedinú možnosť a viete sa lepšie prispôsobiť situácii.
Je to ako s tancom – čím viac tanečných krokov poznáte, tým máte na parkete viac možností ako si tanec naozaj užiť, pretože nemusíte robiť stále tie isté pohyby.
Alebo ako so žolíkovými kartami – čím viac dobrých kariet máte na ruke, tým vyššia je šanca, že vyhráte.
Presne tak, ako s tanečnými krokmi a so žolíkom, to mám aj s receptami na zvyšné zemiaky. Časom sa pre mňa zo zemiakov stala taká surovina, že sa vôbec nebojím uvariť ich viac. Ak totiž ostanú, teším sa.
Zo zemiakov sa dá totiž pripraviť veľmi veľa zaujímavých jedál a recept na tieto chlebové placky, nebyť zvyšných zemiakov, by vôbec nebol vznikol.
Doma sa ich nevieme dojesť a je to jedno z jedál ktorým sú nadšené aj deti. Raz, keď u nás na návšteve bola kamoška, hneď si pýtala recept – vzhľadom na pozitívne hodnotenie môjho okolia, verím, že vy to budete mať s týmto receptom rovnako.
RÝCHLE CHLEBOVÉ PLACKY S “HUMMUSOM” Z FAZULE A TOFU
Množstvo: 8 placiek
Čas prípravy: 30 minút
SUROVINY:
- 450 g hladkej múky
- 150 g uvarených zemiakov
- 1 ČL soli (7g)
- sušené droždie na 1/2 kg múky (3,5 g alebo 5 g – podľa výrobcu)
- 2 PL olivového oleja (30 ml)
- 200 ml vlažnej vody
“Hummus” z tofu a fazule:
pozn.: množstvo surovín vychádza z toho, koľko surovín som mala momentálne doma – vy si ho môžete prispôsobiť podľa svojich zásob. Tofu môžete nahradiť cca 4-6 sušenými paradajkami naloženými v oleji, uvarenú fazuľu inými strukovinami. Tahini pastu môžete použiť tiež, ja som ju práve doma nemala, preto ju v rozpise nenájdete:
- 3/4 balenia tofu
- trocha uvarenej fazule (60-120 g)
- 1 prelisovaný strúčik cesnaku
- soľ
- olivový olej
POSTUP:
- Pripravte chlebové placky: V mise zmiešajte múku, soľ, a sušené droždie. Pridajte najemno nastrúhané zemiaky, olivový olej a vodu a vymieste cesto.
- Vložte ho do misy vymastenej olejom, a nechajte podkysnúť 15-20 minút. Potom cesto rozdeľte na 8 trojuholníkov a z každého vyformujte guľôčku. Guľôčky položte na múkou vysypanú dosku. Pomocou valčeka z každej postupne vyvaľkajte kruh s priemerom cca 18 cm.
- Chlebové placky opečte na rozohriatej panvici, najskôr z jednej strany, potom z opačnej. Dajte pozor, aby neskôr panvica nebola príliš horúca, chlebík by sa mohol pripáliť. Podávajte s cesnakovým maslom, hummusom alebo obľúbenou nátierkou, nezabudnite na šalát.
- Pripravte “hummus”: Tofu, fazuľu, cesnak a soľ rozmixujte v elektrickom sekáčiku. Potom postupne pridávajte olivový olej. S olejom opatrne – pridajte ho len toľko, aby mal hummus krémovejšiu konzistenciu, ale nebol príliš mastný. Typicky hummusovitú krémovú konzistenciu, keďže tu nie je tahini, nedosiahnete.
TIP: rozpis je na 8 placiek, čo stačí pre 2 dospelých a 2 malé deti; ak potrebujete spraviť viac placiek, prispôsobte si množstvo surovín na 1,5- alebo 2-násobok. Ak ste naopak malá domácnosť a 8 placiek je pre vás veľa, môžete spraviť cesto z dávky na 8 placiek, upiecť polovicu, cesto na zvyšné 4 placky odložiť do chladničky a spraviť ich nasledujúci deň – cesto v nej vydrží bez problémov 24 hodín. Môžete tiež upiecť všetky placky a tie, ktoré sa nezjedia, zamraziť alebo odložiť do chladničky. Ohrievať ich môžete v mikrovnlnnej rúre.
2 komentáre
Ahoj, zaujímavý recept. Ja robievam zemiakové lokše, na tie je kaše stále málo 🙂
Ale včera som oprášila starý recept, robila som z kaše :Lepenicu. Ani neviem odkiaľ ho mám, robí sa síce z čerstvej kaše, ale ja som použila z predchádzajúceho dňa. A je to vlastne zemiaková kaša zmiešaná s varenými krúpkami a kyslou kapustou podusenou na cibuľke. A korunu tomu nasadí posypanie na slaninke dočervena opraženou cibuľkou. Určite vyskúšam aj tvoj recept, hlavne tú nátierku.
Natálka, ďakujem moc za tieto tipy, o lepenici som čítala, ale ešte som ju nikdy nerobila – ja zas určite vyskúšam tú 😊 ďakujem, že sa môžme takto navzájom inšpirovať 😊