Zatočte s prebytočnými žĺtkami

V lete, keď dozrieva drobné bobuľové ovocie, to priam láka spraviť si tortu Pavlova. Nadýchanú, z bielkov a šľahačky, pokrytú jahodami, alebo ríbezľami, malinami, čučoriedkami či černicami.Leeeenže, má to maličký zádrhel – čo so zvyšnými žĺtkami? Ak práve nemáte chuť na praženicu, a v horúcom počasí by sa vám žiadalo skôr čosi ľahké, sladké, nadýchané a hlavne studené, upriamte zrak a chuťové poháriky na medové semifreddo. Keďže ide o mrazený dezert, v mrazničke vás rád počká dovtedy, kým vám z jazyka odíde sladká chuť Pavlovy.

Semifreddo, to už sa mi tuším kdesi obtrelo o uši…

A možno aj o jazyk. Možno v nejakej cukrárni alebo dobrej kaviarni. Pretože popularitu si postupne získava aj u nás. Ako už napovedá ľubozvučný názov, tento dezert pochádza z Talianska. Ja som však semifreddu neprišla na chuť ani v cukrárni, ani v kaviarni, ba dokonca ani na dovolenke v “čižme”. Náhoda zariadila, že svoje prvé rande s ním som absolvovala na internete vďaka Nigelle Lawson. Randevú dopadlo na jednotku, semifreddo bolo úžasné a ja som si Nigellin recept adoptovala a zaradila do svojho letného kuchárskeho repertoára.

Nuž a keďže som občas neznesiteľne zvedavá, hneď vzápätí som spustila lov na recepty na semifreddo a spôsoby jeho prípravy. A musím povedať, že som sa dozvedela samé zaujímavé veci.

Semifreddo rovná sa „polozmrazený“

A že prečo polozmrazený? Vďaka použitým surovinám, ktoré zabezpečia, že semifreddo nikdy nestuhne na kosť a topí sa oveľa rýchlejšie ako zmrzlina. Ale v tom je práve jeho čaro a obrovská prednosť. Vďaka krému zo žĺtkov a cukru, tuhému snehu z bielkov a vyšľahanej šľahačkovej smotane,  prípadne pudingovému krému (nemýliť si s pudingom z prášku), nadobudne tento krém nádhernú jemnú textúru a bude nadýchaný ako obláčik. Hoci je to mrazený krém a počas mrazenia ho vôbec netreba miešať (ako napríklad zmrzlinu, ak chcete aby mala jemnú krémovú textúru), nenájdete v ňom jediný krištálik ľadu. A to je na ňom práve to najatraktívnejšie. Tento úchvatný dezert si pripravíte doma ľavou zadnou a ja vám sľubujem, že zážitok z neho bude jedinečný.

Ak náhodou pokukujete po zmrzlinovači, lebo by ste si radi robili domácu zmrzlinu, myslím, že po tom, čo si vyrobíte domáce semifreddo, myšlienka na zmrzlinovač vám prestane chodiť po rozume. Aspoň na tú chvíľku, čo si budete užívať chuťový zážitok so semifreddom.

Spôsoby prípravy semifredda

Aby to však s tým semifreddom nebolo také jednoduché, existuje niekoľko spôsobov, akými si ho môžete pripraviť. Jedným je zmiešať vyšľahané žĺtky s cukrom, sneh z bielkov podľa talianskej receptúry a šľahačku. Ďalším typom je semifreddo založené na snehu z bielkov, pudingovom kréme a šľahačke. No a semifreddom sa dá nazvať aj mrazený dezert podobný tomu dnešnému. V ňom sa do vyšľahaných žĺtkov s cukrom, resp. cukrovým sirupom, pridá šľahačka. Vo francúzskej kuchyni sa takáto kulinárska dokonalosť nazýva parfait.

No a k pestrosti semifredda ešte prispieva aj jeho chuťová tvárnosť. Pridaním likérov, čokolády, ovocného pyré, orieškov a podobne sa dajú vytvoriť tisíce úžasných chuťových kombinácií.

Dnešný recept

je pravdepodobne jedným z najjednoduchších semifred. Jeho chuť a textúra je aj napriek tomu úžasná. A nám navyše hrá do kariet to, že sa v ňom dajú spotrebovať prebytočné žĺtky. Lebo v lete, kedy sa pečú Pavlovy, a iné koláče z bielkov, takýto recept môže prísť vhod.

Krásne na ňom je aj zistenie, že semifreddo funguje s medom rovnako dobre ako s cukrom. Med však povýši tento dezert na gurmánsky zážitok.

A keďže máme teraz ten pomalý čas malín, rozhodla som sa, že Nigelline semifreddo obohatím o voňavé kyselkavé malinové pyré, ktoré krásne kontrasuje so sladkou chuťou medu. A aby sme mali to semifreddo vizuálne tip-top, nahradila som drahé píniové oriešky za pistácie. Nádherná pistáciová zelená a malinová tmavočervená robia krémovému semifreddu tak šarmantné a voňavé garde, že radosť pozrieť.

Ak ale momentálne nemáte k dispozícii ani maliny, ani pistácie, semifreddo sa určite oplatí skúsiť aj v minimalistickej verzii bez nich.

Ak som vás navnadila, určite semifreddo skúste. V prípade, že chystáte záhradnú párty a chcete hostí ohúriť Pavlovou, môžete ich dostať aj po druhý krát – týmto semifreddom:


MEDOVÉ SEMIFREDDO S MALINOVÝM PYRÉ A PISTÁCIAMI

medové semifreddo s malinovým pyré a pistáciami

Množstvo: 10-12 kúskov

Čas prípravy: 30 minút + mrazenie minimálne 3 hodiny, ideálne 12-24 hodín

K príprave budete potrebovať: formu na chlieb alebo srnčí chrbát

 

Suroviny:

NA SEMIFREDDO

1 vajce

4 žĺtky

100 g medu (ideálne domáceho)

250 ml šĺahačkovej smotany, poriadne vychladnenej

 

NA MALINOVÉ PYRÉ

100 – 150 g čerstvých malín

1 polievková lyžica medu

 

NA PODÁVANIE

cca 100 g pistácií, maliny

 

Postup:

1. Formu vysteľte potravinovou fóliou. Prichystajte si kastról a misku, v ktorej budete nad parou šľahať žĺtky s medom. Miska by mala byť väčšia a širšia ako kastról. Keď ju doňho vložíte, medzi ich dnami by mala byť dostatočne vysoká medzera, v ktorej bude miesto na vriacu vodu aj nad tvoriacu sa paru. Miska by sa nemala dotýkať horúcej vody, žĺtky by sa totiž mohli zraziť.

Do kastróla nalejte vodu a dajte ju variť. Do misky rozbite vajce a žĺtka a pridajte med. Misku položte do kastróla a žĺtky s medom vyšľahajte elektrickým šľahačom do svetlej a hustej peny. Malo by to trvať prbližne 10 minút. Misku so žĺtkovou penou vložte do kúpeľa zo studenej vody a za občasného miešania nechajte vychladnúť.

2. Medzitým vyšľahajte šľahačkovú smotanu a pripravte malinové pyré. Očistené maliny spolu s polievkovou lyžicou medu vložte do vysokej nádoby a zmixujte tyčovým mixérom. Do vychladenej žĺtkovej peny vmiešajte šľahačku. Krém vlejte do formy vystlanej fóliou. Lyžicou naberte malinové pyré a postupne ho celé nakvapkajte na semifreddo. Vložte do mrazničky a nechjte mraziť minimálne 3 hodiny. Lepšie je však nechať semifreddo tuhnúť aspoň 12 hodín, ideálne celý deň. Čím dlhší pobyt v mrazničke semifreddu pred podávaním doprajete, tým pomalšie sa bude pri konzumácii topiť. Počítajte však s tým, že v každom prípade to bude rýchlejšie, ako pri klasickej zmrzline.

3. Pred podávaním si pripravte pistácie. Keďže vo väčšine obchodov predávajú nelúpané pražené solené pistácie, budete ich musieť zbaviť škrupín, šupiek aj soli. Je to síce činnosť, ktorá vám zaberie pár minút, ale kľudne ju berte ako príjemnú psychohygienu a v duchu sa tešte na obdivné pohľady svojich spolustolovníkov, ktorí nebudú veriť vlastným očiam, odkiaľ sa vzali tie nádherné zelené pistácie. Tajomstvo ich zvodnej zelenej sa volá blanšírovanie, v tomto prípade však nie krátke povarenie vo vriacej vode ale len sparenie práve zovretou vodou.

Pistácie vložte do misky a zalejte ich vriacou vodou. Po cca minúte by ste mali pozorovať, ako šupky mäkknú a dajú sa ľahko oddeliť od orieškov. Pistácie preceďte cez sitko a prelejte studenou vodou aby trocha vychladli, nech si pri lúpaní nepopálite prsty. Z vychladnutých pistácii olúpte zmäknuté šupky – odmenou vám budú nádherné zelené oriešky. Nezľaknite sa, že blanšírovaním oriešky zmäknú, ale o to ľahšie sa vám budú sekať a o to lahodnejšie budú splývať na jazyku s krémovým semifreddom.

4. Pred podávaním semifreddo vyklopte na podnos alebo tácku a nakrájajte na potrebný počet kúskov. Rozdeľte na taniere a ozdobte nasekanými pistáciami a malinami.

RADA NA ZÁVER: Semifreddo skonzumujte približne do jedného týždňa. V mrazničke určite vydrží aj dlhšie, ale čerstvé je najlepšie. Navyše, dlhší pobyt v mrazničke môže spôsobiť, že semifreddo prijme nežiaduce pachy z okolitých potravín. Preto ho skladujte prikryté fóliou.

 

suroviny na semifreddo

príprava semifredda

žĺtkový krém

žĺtkový krém so šľahačkou

semifreddo vo forme

medové semifreddo - dobrú chuť


Neviem ako vy, ale ja si to semifreddo spravím znova. Ak bude aj pre vás takým neskutočným chuťovým zážitkom ako pre mňa, nezabudnite sa o tom zmieniť v komentároch.

You may also like

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.