Dá sa zvyšok zemiakovej kaše minúť chutne a relatívne zdravo?

Krokety zo zemiakovej kaše

Keď som bola malá, zemiakovú kašu som milovala nadovšetko. Moje deti lásku k nej zdedili tiež, a tak ju občas robievam aj ja – rovnako, ako moja mama kedysi nám. Nič totiž matku nepoteší viac, ako vlastné deti s chuťou baštiace doma navarené jedlo.

Zemiaková kaša, podobne ako iné prílohy, však vie byť občas záludná –  sem-tam totiž zvykne ostať.  A tak je fajn mať po ruke recepty, v ktorých sa dá chutne a rýchlo spotrebovať. Pretože to presne zemiakové krokety sú – rýchle a chuťovo úžasné. A pri troche zeleniny v chladničke sa dajú premeniť na jedlo, ktoré dokáže telu dodať okrem energie aj kopec vitamínov. 

Zemiaková kaša – najľahšie jedlo na svete

Keď už som pri tých spomienkach na detstvo, veríte, že TOTO som si kedysi naozaj naivne myslela? A viete prečo? Lebo kým som mala možnosť učiť sa variť od svojej mamy, z kuchyne som vždy radšej utekala, než v nej trávila drahocenný čas. Na kaši predsa nič nie je, zmiešať zemiaky s mliekom a maslom predsa zvládne každý, nie? Načo je potrebné tisíc krát to pozorovať?

A tak, keď som vyletela z rodičovského hniezda a začala variť sama, život aj zemiaková kaša mi uštedrili veľkú príučku. Zemiaky som síce s mliekom a maslom dokázala zmiešať, ale… výsledok bol akýsi… lepkavý a glejovitý.

Keby som kedysi mame neodbiehala od sporáka, pokojne som mohla ďalej žiť v predstave, že zemiaková kaša je naozaj najľahšie jedlo na svete. Určite by som si totiž z kuchyne odniesla zopár fínt, vďaka ktorým by som sa vo svojich kulinárskych prvopočiatkoch určite nedopracovala ku kaši pripomínajúcej lepidlo.

 

Tajomstvo dobrej zemiakovej kaše

Keďže zemiaková kaša sa rozhodla nedať mi nič len tak zadarmo, musela som pristať na jej hru a zistiť všetky tajomstvá, ktoré vedú k hebkému a voňavému výsledku. Je to už síce pár rokov, čo som tajomstvá zemiakovej kaše spoznala, ale rada si ich z času na čas opakujem a ak moje deti raz budú robiť kašu sami, dúfam, že toto všetko už budú vopred ovládať:

Správny výber zemiakov

Zo zemiakov varného typu “A” totiž jemnú a hebkú kašu nevykúzli žiadny kúzelník. Ani ja, hoci sa v kuchyni veľa krát cítim ako čarodejnica. Ak chcem robiť zemiakovú kašu, “A”- čko nechám ležať v regáli a radšej siahnem po univerzálnom “B”- čku, ktoré sa dá použiť prakticky na všetko. Ešte lepšie je však v prípade kaše zvoliť varný typ “C” – rozsýpavé zemiaky, ktoré sa dajú využiť okrem iného pri príprave zemiakových ciest.

Správna teplota mlieka

Kaša sa síce dá pripraviť aj s vodou, s mliekom je však oveľa lahodnejšia a krémovejšia. Najlahodnejší výsledok som však dosiahla vtedy, keď som mlieko na prípravu kaše zohriala. Múdre hlavy totiž hovoria, že studené mlieko zemiaky ochladí a príprava kaše z ochladených  zemiakov vedie k lepivejšiemu výsledku a nepomôže mu ani zjemnenie maslom.

Správny výber kuchynských pomôcok

Čím viac informácií o varení získavam , tým viac si uvedomujem, aké dôležité je ovládať základné techniky pri príprave jedla. Čím viac varím, tým mám v kuchyni  väčšiu pokoru. Ako kuchár – začiatočník som totiž na prípravu kaše celkom nepokorne použila tyčový mixér. Na vlastné ospravedlnenie však musím povedať, že to bola jediná pomôcka, ktorú som doma mala a ktorá by mi pomohla dostať zemiaky do kašovitej podoby.

Lepšou voľbou bolo použitie klasického kuchynského šľahača so šľahacími metlami. Moje babičky ani mama však nedajú dopustiť na ručný „mágač“, (spisovne pučidlo) a pri príprave kaše radšej stavia na ručnú prácu a nenechajú obalamutiť elektrickými pomocníkmi. Rozsýpavé zemiaky sa však dajú ľahko popučiť aj vidličkou.

 

Jedno však ani dobrá, tajomstiev zbavená zemiaková kaša nedokáže

A to, chutiť rovnako skvele aj na druhý deň. Čím dlhšie kaša stojí, tým viac sa vzďaľuje od svojej pôvodnej čerstvej chute.

Ak mi teda trocha kaše zvýši, najradšej ju recyklujem v iných jedlách. Podľa možnosti v úplne odlišných, než deň pred tým. To, čo kaši uberie na lahodnosti čas, jej dodám ja v podobe nových surovín a inej tepelnej úpravy. Ak sa podarí vniesť do jedla aj trocha čerstvých surovín a vitamínov, som spokojná.

Nedávno som bola spokojná práve vďaka zemiakovým kroketám, ktoré sú skvelou prílohou napríklad k čerstvému zeleninovému šalátu. Môj tajný tip pre mäsožrútov však znie: podávajte ich k pečenej kačici či husi, spolu s dusenou kapustou.

 

Symfónia chutí na tanieri vďaka dvojdňovej kaši? Je toto naozaj možné?

Titulok ako z teleshoppingu, však? Ale nebojte sa ničoho, ponúkať vám nejdem nič, iba svoj recept a svoje duševné rozpoloženie počas konzumácie krokiet a zeleninového šalátu. Je to totiž jedlo plné kontrastov a zároveň harmónie.

Páčil sa mi kontrast medzi mäkkým a chrumkavým

– tento pocit zažijete už pri zahryznutí do krokety. Jej povrch jemne zachrumká a vy ucítite na jazyku jej hebké vnútro. V šaláte zas mäkkosť zažijete vďaka jemným lístkom rukoly a polníčka a jemné labužnícke “chrup” si zas vychutnáte vďaka mrkve a paprike. Najexkluzívnejší pocit však zažijete pri zahryznutí do fazuľových klíčkov a opražených píniových orieškov.

A páčila sa mi aj harmónia chutí

V jedle sú zastúpené všetky – sladkú nájdete v zálievke, mrkve, paprike, klíčkoch, píniových orieškoch a dokonca veľmi jemne aj v kroketách. Slaná chuť prestupuje krokety aj šalát, kým kyslú nájdete iba v šalátovej zálievke vďaka citrónovej šťave. Horkú zas dodá rukola.

 


ZEMIAKOVO-ŠPALDOVÉ KROKETY SO ZELENINOVÝM ŠALÁTOM

Krokety zo zemiakovej kaše

Množstvo: pre 2 osoby

Čas prípravy: krokety 10 minút, šalát 15 minút

 

TIP: krokety nemusíte ponúkať len so super zdravým šalátom, sú výbornou prílohou aj k mäsitým jedlám. Ja s nimi najradšej hreším na tanieri, na ktorom im spoločnosť robí pečená hus či kačka a dusená kapusta.

 

Suroviny

NA KROKETY

zemiaková kaša

špaldová celozrnná múka

soľ podľa potreby

  • môj pomer múky ku kaši býva cca 1:4; napr. nedávno som mala k dispozícii 280 g kaše, a múky som dala cca 70 g – množstvo múky je však orientačné, keďže každá kaša môže mať inú hustotu (z uvedeného množstva som pripravila 12 krokiet s priemerom cca 4 cm)
  • špaldovú múku môžete nahradiť aj pšeničnou; hoci pšeničnú múku som ochotná brániť telom aj dušou, v prípade krokiet radšej používam špaldovú – kvôli jej chuti

 

NA ŠALÁT

1 mrkva

1 červená paprika

1 hrsť rukoly

1 hrsť polníčka

1 polievková lyžica klíčkov mungo fazule (môžete vynechať)

1 polievková lyžica píniových orieškov (môžete vynechať, alebo nahradiť iným druhom orieškov, napr. vlašskými, lieskovcami, kešu orechmi a pod.)

 

NA ZÁLIEVKU

2 čajové lyžičky medu

šťava z pol citróna

50 ml olivového oleja

štipka soli

čierne mleté korenie

 

Postup

1. PRIPRAVTE ŠALÁT: Ak chcete krokety podávať so šalátom, pripravte si najskôr zeleninu a zálievku na šalát, aby ste krokety mohli k šalátu podávať horúce.

Na šalát: Rukolu a polníček prepláchnite vo vode a vysušte, ideálne v odstredivke na šalát. Mrkvu očistite a nakrájajte na šikmo. Papriku nakrájajte na pásiky. Zeleninu zmiešajte v šalátovej mise. Rozpáľte panvicu a na sucho na nej opražte píniové oriešky.

Na zálievku: Všetky ingrediencie premiešajte v miske balónovou metličkou.

2. DO KAŠE PRIDAJTE MÚKU A VYPRACUJTE CESTO NA KROKETY: Ak chcete byť dôslední, môžete kašu vopred odvážiť. Vydeľte jej množstvo číslom 4, približne toľko múky budete potrebovať. Toto množstvo však berte len orientačne, pretože niektorá kaša môže byť redšia, iná hustejšia. Ak budete pridávať múku od oka, pridávajte ju postupne, po polievkových lyžiciach, kým sa nedopracujete k takej hustote cesta, z ktorého sa budú dať tvarovať kroketky. Krokety tvarujte navlhčenými rukami,  nebudú sa vám lepiť k dlaniam. Lepšie sa pracuje s menšími kroketami, tie moje mávajú priemer cca 4 cm. Ukladajte ich buď na pomúčenú dosku alebo priamo na panvicu do rozhorúčeného oleja.

3. UPRAŽTE KROKETY: Do panvice vlejte olej, približne do výšky pol centimetra. Nechajte ho poriadne rozpáliť. Krokety vkladajte do rozhorúčeného oleja, vtedy do seba nasajú menej tuku. Obe strany vypražte do zlatista. Krokety preložte na tanier, podľa potreby z nich môžete odsať papierovými obrúskami prebytočný tuk.

4. DOKONČITE ŠALÁT A PODÁVAJTE: Pripravenú zeleninu zalejte zálievkou a dôkladne premiešajte. Rozdeľte na taniere alebo misky, posypte klíčkami a píniovými orieškami, pridajte krokety a vychutnávajte.

 

Krokety zo zemiakovej kaše

Krokety zo zemiakovej kaše

Krokety zo zemiakovej kaše

Krokety zo zemiakovej kaše

 

You may also like

4 komentáre

  1. Tak tvoj blog je uplne perfektny! Skvely a originalny napad, super recepty a aj dizajn. Tiez zboznujem varenie a vyzivam sa vo vymyslani receptov z toho, co mi zvysi v chladnicke 🙂 Vtedy podla mna vznikaju tie najoriginalnejsie recepty.
    Drzim palec v blogerovi roka, lebo to robis supersky 🙂

    Zuz

    1. Zuzi, moc ďakujem za krásny komentár. Aj ja mám tú istú skúsenosť – pri varení zo zvyškov sa viem najlepšie vyblázniť 🙂 Aj ja držím prsty v Blogerovi roka, pozerala som Tvoj blog a je na ňom kopec skvelých receptov – už mám aj zopár vyhliadnutých a rada by som ich niekedy skúsila 🙂 Potom dám určite vedieť, ako sa mi jedlo vydarilo 🙂

  2. Dakujem za recept, pouzivam ho ked nam zostanu prebytocne prilohove zemiaky a vzdy ma prekvapi ako vela jedla takto vznikne. Ked nam zostanu cca 2 mensie porcie uvarenych zemiakov, tak krokiet je dost pre styroch stravnikov. Podavame ich len s nakrajanou zeleninou. Do cesta sa daju pridat aj zvysne kusy zeleniny z vyvaru, ak ich nie je prilis vela oproti zemiakom, tak sa to na chuti nijako neprejavi. Tiez sa mi osvedcilo prisypat zvysky syra – nastruhany alebo na male kusky pokrajany, moze byt aj zmeska lubovolnych roznych syrov. Vsetko len nahadzem do mixeru, takze s minimom namahy zuzitkujem vsetky zbytky a vysledok je vzdy chutny 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.